fbpx
ВестиТоп вести

И сточарите ќе можат да поднесуваат барање за субвенционирање на осигурувањето на добитокот

Државата годинава за првпат ќе ги субвенционира сточарите кои ќе го осигураат добитокот.

i stocharite kje mozhat da podnesat baranje za subvencioniranje na osiguruvanjeto na dobitokot

 

Досега покриваше 60 отсто од полисите на земјоделците кои произведуваат храна од растително потекло. Годинава за првпат ќе ги субвенционира и фармерите.

Тие треба само да изберат осигурителна компанија и полиса, да платат 40 отсто од сумата, а остатокот ќе го доплати платежната Агенција. Фармерите задоволни од мерката, очекуваат со ова да се зголеми сточниот фонд со кој располагаат.

Од осигурителниот сектор посочуваат дека со субвенциите од страна на државата има силен развој во земјоделското осигурување. Ланската година имало околу 50 отсто пораст на продажбата на полиси за оваа намена. Годинава очекуваат поголема продажба на полисите за осигурување на добитокот.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close