fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

И за откупениот вишок на тутун ќе следуваат субвенции за тутунарите, тврди Стомнароски

НАЈНОВА ВЕСТ-И вишокот на откупен тутун ќе се цени според класи, а не на килограм.

За секој откупен килограм тутун од вишокот производство ќе следуваат субвенции, потврдува за Зелена берза, Менде Стомнароски  претседател на Сојузот на земјоделски здруженија.

-За секој килограм тутун што ќе биде откупен ќе следува субвенција, значи и за тутунот што е со претходно склучен договор и за вишокот на тутун што ќе биде откупен, потврдува Стомнароски.

Според Стомнароски договорено е со откупувачите вишокот на тутун да се цени по класи исто како и договорениот, а не на килограм. Значи тутунот ќе се цени според квалитетот како и договорениот.

 

А.Б

 

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close