вести

Јадете банани додека уште ги има!

(Oвој напис е објавен на: март 4, 2017)

jadete banani dodeka ushte gi ima

 

Бананите се најпродавано овошје на планетата. Но, вакви какви што ги знаеме, се пред уништивање. 99% од бананите што се јадат во развиените земји се од сортата „кевендиш”, а токму оваа сорта е загрозена поради габичното заболување TR4.

„Во моментов немаме ефикасен начин за борба против типот TR4 и кога заразата ќе ја зафати плантажата, може да опстане на таа почва со децении”, објави кон крајот на минатата година ФАО.

TR4 е откриен во југоизточна Азија во деведесеттите години и оттогаш се прошири во Африка и делови на Блискиот Исток. Кога ќе ја зафати Индија, последиците ќе бидат погубни.

Во светот има околу 1500 сорти банани. Уште не е утврдено дали некоја од нив би можела да послужи како замена за „кевендиш”, но можеби можат да помогнат да се развие сорта која ќе биде отпорна на TR4.

“Кевендиш” стана примарна сорта банани во шеесеттите кога поради слично заболување исчезна сортата „грос мишел”.

Оние кои ги вкусиле двете сорти, велат дека „грос мишел” била повкусна.

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close