fbpx
Вести

ЈАГНЕШКО ПЕЧЕНО ИЛИ ОВОШЈЕ: Килограм во Србија чини 2.599 динари

ovosje

Летното овошје во продавниците во Белград се појави по „зимски цени“.

Еден килограм праски чини 900 динари, цена од кој граѓаните се зачудени.

Да се купи килограм печено јагнешко од ресторан или да се земе во кеса маракуја?

Маркетите во самиот центар на градот го имаат овошјето на страста или како што се нарекува маракуја, кое потекнува од Јужна Америка и чини од 1.799 до 2.599 динари.

„Што е ова? Кој ќе ги купи кога се волку скапи во сред зима? Прво ми се причини дека се 89 динари. Немаме ние толку пари за толку скапо овошје. Којзнае од каде доаѓа и колку е старо“- вели Марија Деспотовиќ, пензионерка.

Купувачите имаат негативни коментари за цените, а трговците велат дека никој не го сака овошјето и тоа скапува.


 

фактор.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close