fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиРурален туризамСовети

Како да направите мед од чувар куќа и да го излечите целото тело

Од болка во ушите до анемија!

Чуварската куќа расте од Мароко во Иран, преку планините на Иберскиот Полуостров, Алпите, Карпатите, Балканот, Турција и Кавказ. Во нашите области, почесто се користи како украсно отколку медицинско растение.

Некои од нас можеби се сеќаваат на тоа како растение кое се користи за лекување на болки во ушите како дете.

 

Составот и лековитите својства на куќата

Стражарната куќа содржи танин, растително слуз, масно масло, смола, калциум малат, форма и јаболкова киселина. Современото истражување потврди дека содржи многу вредни киселини, флавоноиди и јаглени хидрати.

Се користи во народната медицина заради неговите антиинфламаторни, адстрингентни и диуретични својства. Се нанесува во форма на сок, компреси, мази, тинктури или чаеви.

 

Еве зошто секоја куќа мора да има чуварска куќа: Фабрика што лечи стотина болести

Најдобар природен лек за болка во ушите

Чувар куќа е стар народен лек за болка во ушите, оштетување на тапанчето и губење на слухот. Нејзиниот сок раствора вишок свршена смола во увото и генерално ја намалува болката.

Многумина се убедени дека работи подобро од капки од аптека, па дури и некои педијатри го препорачуваат за деца. За да се лекува со него, доволно е да исцедете 2 до 3 ml сок од лисјата, да го испуштите во увото, да оставите да се одмори некое време и по неколку минути оставете го сокот да излегува од увото.

Одличен лек за кожни болести и рани

Чувар куќата има сличен ефект како алое вера, за кој е познато дека лекува разни заболувања на кожата. Оваа билка се смета за еден од најбезбедните лекови за широк спектар на заболувања на кожата. Поради своите антиинфламаторни и антисептички својства, тој исто така служи како одлична прва помош при изгореници, убоди и каснувања, бидејќи овозможува брзо олеснување и смирување. Едноставно измазнете ја проблематичната област со сокот на куќата или нанесете прелив направен од исечени лисја.

Една чаша на ден лечи аритмија и ангина пекторис: Овој народен пијалок е спас за срцевите пациенти!

Сок од чувар куќа

Сокот од ова растение содржи полисахариди и антибактериски соединенија кои успешно се борат со бактерии. Исто така, помага при нервни нарушувања, стравови и епилепсија и против цревни паразити. Може да се пие или гаргара во случај на бронхитис, воспаление на забите, ушите и грлото. Се препорачува за малигни тумори на матката и усната шуплина. Пијте три лажици сок на ден или јадете неколку лисја од ова растение.

Чувар куќа во мед

Оваа мешавина успешно лекува фиброиди и цисти на проблеми со матката и тироидната жлезда. Има ефект на детоксикација и се препорачува после јадење и пиење во умерени количини. Мешано со врела вода, мешавината на растението со мед ја намалува температурата. Мелење на 750 гр домашни лисја и измешајте ги со килограм мед. Земете една лажица наутро на празен стомак и една до две лажички во текот на денот.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close