fbpx
Вести

Македонија далеку од европскиот просек по производство на пиво по човек

Three Pints of Beer on a Bar

Македонија во 2017-та произвела за 2 милиони литри повеќе пиво во однос на претходната година. Тоа не е доволно да важиме како нација со добро пиво, затоа што извозот на овие алкохолни пијалоци во странство се речиси никакви.

Според Евростат, имаме производство од 34 литри пиво по човек, што е не е ни блиску до европскиот просек.

 


 

faktor

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close