fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Минималните трошоци на четиричлено семејство во октомври зголемени за 200 денари во однос на септември

Синдикалната минимална кошничка во октомври изнесува 34.584 денари.

Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во октомври се зголемени за 200 денари во однос на септември, покажуваат податоците на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), кој секој месец ја изработува синдикалната потрошувачка кошничка.

 

 

Според овие податоци, синдикалната минимална кошничка во октомври изнесува 34.584 денари. Храната учествува со 42,7 проценти во вкупната структура на кошничката или за храна и пијалоци потребни биле 14.779 денари. За режиски трошоци биле потребни најмалку 10.879 денари, а за хигиена 2.390 денари.

 

 

 

 

– Поради се по евидентното зголемувањето на цените, очигледно е дека ни треба зголемување на платите со кој ние како работници без да се грижиме за нашата егзистенција ќе можеме да си ги овозможиме најмалку трошоците во висина на една синдикална потрошувачка кошница. Затоа, апелираме да бидат прифатени забелешките на синдикатите во врска со зголемувањето на платите за да не продолжи трендот на осиромашување на граѓаните, велат од Синдикатот.

Оттаму оценуваат дека е оправдано барањето за зголемување на минималната плата на 18.000 денари и линеарно зголемување на останатите плати.https://nezavisen.mk/minimalnite-troshoci-na-chetirichleno-semejstvo-vo-oktomvri-zgolemeni-za-200-denari-vo-odnos-na-septemvri/

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close