вести

Министерот Николовски во Израел на средби со компании од агро сектор и научно истражувачки центри

(Oвој напис е објавен на: септември 4, 2017)

nikoloski

Како дел од владината делегација во Израел, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска оствари средби со компании од израелскиот агро сектор и научно истражувачки центри.

Тој се сретна со преставници на Tahal, Volcani Institute и NaanDan Jain Irrigation. На средбите министерот се запозна со најмодерните технологии за земјоделско производство и наводнување.

– Израел, ќе биде силен партнер во нашите планови за модернизирање на македонското земјоделство преку едукација, трансфер на знаење, засилена билатерална соработка и конкретни инвестициски чекори. Овие средби се одлична можност да се запознаеме и да искористиме искуства, кои ќе ни помогнат за развој на македонското земјоделство. Особено се добредојдени искуствата на Израел, во делот на наводнување, потенцира Николовски.


 

бриф.мк

 

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close