fbpx
Агро бизнисВестиМеханизацијаРурална ЖенаТоп вести

Мојсовска-Ќе лобираме за повисоки цени за пченицата и сите други земјоделски култури

Ќе се залагаме за навремена исплата на субвенциите

Претседателката на Националната федерација на фармери, Васка Мојсовска по вчерашната сердба со министерот Цветан Трипуновски изјави дека  како организација ќе лобираат во иднина да се почитува договореното производство, односно Законот за земјоделство и рурален развој. Потенцира дека ќе ја следат целата ситуација при откупот на пченица и согласно анализите од нивните членови ќе донесат препораки во иднина како да се делува стратешки за да се зачуваат пченицата и јачменот кои ни се неопходни.

-СИТЕ ЗНАЕМЕ ДЕКА МАКЕДОНИЈА МОЖЕ ДА ПРОИЗВЕДУВА ХРАНА И НИЕ ТОА ТРЕБА ДА ГО НАПРАВИМЕ ЗА СИТЕ КУЛТУРИ, А ОСОБЕНО ЗА ЛЕБОТ. ЌЕ СЕ ЗАЛАГАМЕ ЗА НАВРЕМЕНА ИСПЛАТА НА СУБВЕНЦИИТЕ, ЌЕ ЛОБИРАМЕ ЗАЕДНО СО ОТКУПУВАЧИТЕ ЗА ПОВИСОКИ ЦЕНИ НЕ САМО ЗА ПЧЕНИЦАТА ТУКУ И ЗА СИТЕ ЗЕМЈОДЕЛСКИ КУЛТУРИ, РЕЧЕ МОЈСОВСКА.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close