fbpx
Агро бизнисВестиТоп вести

На 195 пријавете штети од невремето

Контактирано е со локалните самоуправи на Демир Хисар, Битола, Новаци и Могила, каде е забележана појава на град, но во истите и на 195 нема пријавено штети од граѓани, велат од ЦУК.

РЦУК – Битола известува дека во периодот од 18:30 до 19:30 часот, дел од Пелагонискиот регион бил зафатен од невреме. Градот Битола и околината го зафати невреме проследено со силен ветар, дожд и на места појава на град со големина на лешник. Контактирано е со локалните самоуправи на Демир Хисар, Битола, Новаци и Могила, каде е забележана појава на град, но во истите и на 195 нема пријавено штети од граѓани. Во општина Демир Хисар најинтензивни врнежи и град имало во селата Слепче, Стругово, Жван и Доленции, додека во ЕЛС Могила во селата Градешница, Мусинци, Ношпал и Алинци.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close