вести

Нема генетски модифицирани производи на пазарот

(Oвој напис е објавен на: февруари 25, 2017)

Од хрватското Министерство истакнуваат дека храната која содржи ГМО или состојки кои во својот состав имаат ГМО мора да биде јасно означена, како што е тоа задолжително и во другите земји на ЕУ.

nema genetski modificirani proizvodi na pazarot

 

Во Хрватска е забранет увозот на генетски модифицирани земјоделски суровини, како и нивно производство, се наведува во соопштението.

Хрватското Министерство за земјоделство ги повика граѓаните да го пријават секој сомнителен производ или заседена површина.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close