fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Нестле ќе им плаќа на земјоделците во Африка децата да одат на училиште место да собираат какао

Какаото, главната состојка за чоколадото, сè уште се произведува со детски труд.

Пред речиси две децении, големите компании ветија дека ќе престанат да користат какао што го собираат децата, но не успеаја да преземат значајни чекори.

Производителите на чоколада се соочуваат со зголемен притисок од инвеститорите, потрошувачите и владите да се осигураат дека зрната какао не се произведуваат со детски труд во Западна Африка.

Сепак, најголемиот дел од какаото, главната состојка за чоколадото, сè уште се произведува со детски труд.

Поголемиот дел од светската култура, околу две третини од какаото во светот, се одгледува на мали фарми во оддалечените региони во Гана и Брегот на Слоновата Коска.

Според студијата на Универзитетот во Чикаго детскиот труд е зголемен на 45 отсто во тие земји и се проценува дека околу 2 милиони деца работат на фарми за какао, пренесе Телма.

Нестле објави дека ќе почне да им плаќа готовина на фармерите на какао доколку ги праќаат своите деца на училиште, наместо да ги чуваат земјоделските култури со цел да се справи со проблемот.

Масивната швајцарска мултинационална компанија, критикувана дека дозволува децата да се користат во производството на нивните чоколади, рече дека тројно ќе ги зголеми своите сегашни годишни трошоци за одржливо какао до вкупна инвестиција од 1,41 милијарди долари до 2030 година.

„Само со справување со основните причини, ќе имаме влијание“, рече шефот за операции на Нестле, Магди Батато.

За да провери дали децата навистина одат на училиште и дали фармерите ги следат правилата, Нестле ќе ја следи програмата со други трети страни.

„Многу сме уверени дека ова ќе ја промени играта на патот кон намалување на ризикот од детски труд“, рече Батато.

Според новата програма, земјоделците ќе добиваат директни готовински плаќања преку мобилен трансфер до 543 американски долари годишно, што според Батато претставува 20-25 отсто од просечниот годишен приход на земјоделецот.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close