fbpx
ВестиТоп вести

Ноќва ќе биде најдолгата оваа година, почнува зимата

Ноќта која што е пред нас ќе биде најдолгата оваа година. Во 5:24 наутро, на 22ри декември нашата планета ќе се наоѓа во точката на зимскиот солстициум и по положба ќе биде најблиску до сонцето, но северниот пол ќе биде најодалечен во однос на сончевата вертикална оска.
Од оваа точка, официјално започнува астрономската зима, но и денот ќе почне од утре полека да се зголемува.

nokjva kje bide najdolgata ovaa godina pochnuva zimata

 

На почетокот на зимата денот е најкраток, а ноќта најдолга. Сонцето во Македонија утре ќе изгрее во 06 часот и 58 минути, а ќе зајде во 16 часот и 5 минути. Денот ќе трае 09 часа и 07 минути.

Метеоролозите за првиот зимски ден најавуваат претежно сончево и потопло време со температура до 17 степени.

Зимата ќе трае 88 дена и ќе заврши на 20 март 2016 во 05 часот и 31 минута кога ќе настапи пролетта.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close