fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Нови „температурни шокови“ за овошките

Новата промена на времето во  оваа седмица со ново разладување на атмосферата и врнежи од снег на повеќе места повторно ќе допринеси за нови ,,температурни шокови,, кај културите кои дополнително може да предизвикаат штети.

Дневните температури очекуваме да се намалат за 8 до 10 оС, додека утринските да бидат негативни или блиску до 0оС.

Мерките за евентуална заштита од мраз остануваат и во наредната седмица и секаде каде за тоа имаат можност земјоделците, треба да ги применат, советуваат агрометеорлолозите.

 

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close