fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Од полноќ нова цена на горивата, поевтинува дизелот

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), дизелот се намалува за 1,5 денар за литар, додека цената на бензините останува иста

Од ноќеска на полноќ се намалува цената на дел од горивата.

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), цената на дизелот се намалува за 1,5 денар за литар, додека цената на бензините останува иста.

Литар дизел од полноќ ќе се продава за 71,5 денари за литар, а екстра лесното масло за домаќинство за 70,5 денари за литар. Еуросупер БС-95 и натаму ќе се продава за 80 денари, а еуросупер БС-98 ќе чини 82 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,734 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот и таа ќе изнесува 42,475 денари.

Цената на килограм мазут, пак, се намалува за 0,734 денари и ќе се продава за 42,475 денари.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close