fbpx
Вино

Одберете го вистинското вино со скарата

Со кебапчиња, крилца, плескавици, кременадли, вешалици, многумина не можат да замислат ништо друго освен кригла со ледено пиво. Генерално, пивото служи да го испере непцето и да го подготви за налетот на вкусот на скарата.

Food___Meat_and_barbecue_Chicken_with_wine_042597_

Од друга страна, виното на целата таа гастрономска рапсодија и дава поинаква нота.

Прва битна работа е тоа дека со скара заедно одат помалку силни вина. Идеален избор е розе.

Исто така и белото вино, ќе ја омекне мрснотијата, а уште поубаво ако е надградено со кисела вода. Но, доколку „шприцер“ е под вашата винска чест, тогаш разиграно пенливо вино е идеален елегантен чистач на непца.

И ефтино лесно црвено вино може да изигра позитивна улога.

ajans media 2.tif
ajans media 2.tif

Еве неколку вински совети.

Пенливо вино совршено е за пилешко на скара, мелено месо и колбаси.
Совињон блан е најдобар пријател на пилешки крилца.
Шардоне сака добро печени мрсни кременадли.
Розе сака вкус на пилешко, но не е ни против кебапчиња.
Сув ризлинг е вино за колбасичари.
Каберне фран е едно од најприлагодливите вина. Обогатено со специјално испечени печурки на скара, ќе воодушеви со дебели домашни колбаси.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close