fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Одгледувачите на овци реагираат се доцни со субвенциите, од Платежната велат краен рок е 30 јуни

Заради корона кризата годинава беше продолжен рокот за субвенционирање

Зелена берза побара одговор од Платежната агенција кога одгледувачите на овци ќе ги добијат субвенциите?

-Одгледувачите на овци јавно реагираат дека се доцни со исплата на субвенциите, лани им биле исплатени кон средината на февруари, кога ќе им бидат годинава  исплатени? 

Одговор-

Треба да се има предвид дека заради корона кризата годинава беше продолжен рокот за субвенционирање односно се даде уште еден дополнителен рок за пријавување со што  автоматски се пролонгира и целиот процес и на обработка но и на исплата на субвенции во земјоделството. . Апликациите се работат,краен рок за исплата на субвенциите е  30 – ти јуни 2021 година.

А.Б

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close