вести

Опасни бугарски малини ја преплавија Европа

(Oвој напис е објавен на: август 4, 2017)

malini

Во екот на летото тргна меѓународен скандал за бугарски малини. Уште во јули Франција поднела сигнал во Европскиот систем за брзо известување за опасна храна, дека запрела од продажба бугарски замрзнати малини, кои се покажале како инфицирани со норовирус, кој предизвикува стомачно растројство. Засега е познато само дека малините се замрзнати, биле спакувани во Полска, а освен во Франција, биле продавани и во Белгија. За случајот тече истрага и во трите земји. Во медиумите во Бугарија веќе се појавија верзии дека малините веројатно биле полевани со фекални води или берачите ги допирале со нечисти раце.

Во меѓувреме Германија, Холандија и Белгија соопштија дека наишле на јајца кои го содржат токсичниот препарат фипронил. Можно е со отровот да се прскале површини против крлежи, по кои поминале кокошките носачки или пак фипронилот да е користен за чистење на стопански простории. При консумирање на опасните јајца можат да бидат погодени црниот дроб, бубрезите и тироидната жлезда. Во средата Бугарската агенција за храна соопшти дека отровните јајца не стигнале до бугарскиот пазар. Не е јасно, меѓутоа она што се случува во случајот со малините.

Од прес службата на агенцијата за храна во соседна Бугарија објасниле само дека веќе е извршена проверка, не биле откриени прекршоци, а резултатите се испраќаат до европскиот систем за известување. Чудно е дека Бугарската асоцијација на малинопроизводителите не само што не знаела да е извршена некаква проверка, но дури дознала за сигналот од медиумите.

„Кај нас не е извршена проверка. Синџирот по кој патувале малините, е долг и треба да се направи не се провери, истрага каде точно се случило загадувањето“, коментира шефот на асоцијацијата Божидар Петков.

„Во принцип може да се случи загадување при берењето, бидејќи малините не се допираат со ракавици, може да се случи при сортирањето. Но пред извозот задолжително се прави микробиолошко истражување и тоа треба да покаже дали има вирус. Разговарав со членовите на нашето здружение и сите беа изненадени од проблемот“, објаснил Петков.

Според него е чудно што се тврди дека бугарското овошје прво заминало за Полска, каде било спакувано. Тоа е нелогично, бидејќи Полска е еден од најголемите извозници на малини и во таа смисла со неа сме конкуренти.

Самиот Петков ја побарал Бугарската агенција за храна, но не успеал да добие повеќе информации.

Не за прв пат се добиваат сигнали во Евросистемот за известување за заразени бугарски малини, на странски пазари. Досега ниту еднаш БАБХ не ја информирала бугарската јавност како се завршени истрагите и дали плодовите всушност биле контаминирани во Бугарија.


 

фактор.мк

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close