fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Ова е најголема криза со храна после 2008 година

Во новиот истражувачки извештај се проценува дека 48 земји кои се најизложени на недостиг на храна се соочуваат со вкупно зголемување на увозните трошоци за девет милијарди долари во 2022 година и 2023 година поради изненадното поскапување на храната и ѓубривата откако Русија отпочна специјална воена операција.

Судирот во Украина го наруши транспортот на житарки и вештако ѓубриво и предизвика најголема криза со храна од глобалната финасиска криза во 2007 и 2008 година, а околу 345 милиони луѓе се соочуваат со недостиг што им ги загрозува животите, соопшти денес Меѓународниот монетарен фонд.
Во новиот истражувачки извештај се проценува дека 48 земји кои се најизложени на недостиг на храна се соочуваат со вкупно зголемување на увозните трошоци за девет милијарди долари во 2022 година и 2023 година поради изненадното поскапување на храната и ѓубривата откако Русија отпочна специјална воена операција.
Ова ќе ги истроши резервите на многу чувствителни држави и на оние кои се зафатени од конфликтите, со оглед натоа што веќе имаат финансиски проблеми поради пандемијата и поскапувањето на енергенсите, наведува ММФ.

„Само во оваа година проценуваме дека на високоизложените земји им се потребни седум милијарди долари за давање помош на најсиромашните домаќинства“, објавија директорката на ММФ Кристалина Ѓеорѓиева и нејзините соработници.

ММФ повика на брзо зголемување на хуманитарната помош преку Светската програма за храна и останати организации, како и преку целни фискални мерки во погодените земји за да им се помогне на сиромашните.
Во документот се напоменува дека приоритетот за владите треба да биде борбата против инфлацијата.
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close