fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

„Ожнеани се 267 илјади тони пченица“ – Министерот за земјоделство уведува дека имаме доволно производство

ВИДЕО

Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски уверува дека земјава има доволно производство на пченица споредено со минатите години. Тој вели дека оваа година имаме 100% повеќе домашни производи и дека е намален увозот на производи од надвор.

Од друга страна, ЕУ и помага на Македонија со финансиски средства за земјоделскиот сектор. Средствата се неповратни. Повикот е за финансиска поддршка за инвестиции со фиксни средства за обработка и трговија со земјоделски производи и риба.

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски рече дека сите заинтересирани ќе можат да аплицираат со проекти за снабдување со машинерија и средства за производство и обработка.

Од утре па во наредните 45 дена, односно до 6 септември оваа година, заинтересираните ќе можат да аплицираат за средства за мерката 3 од ИПАРД 2 програмата. Министерот информираше дека добиле 97 милиони евра неповратни фондови од ЕУ за следната програма ИПАРД 3.https://mk.tv21.tv/ozhneani-se-267-iljadi-toni-pchenitsa-ministerot-za-zemjodelstvo-uveduva-deka-imame-dovolno-proizvodstvo/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close