fbpx
Вести

Пчеларите од Гевгелија годинава очекуваат просечни приноси мед

Гевгелиските пчелари се подготвени од почетокот на јули да почнат со собирање на годинашниов мед.

pchelarite od gevgelija godinava ochekuvaat prosechni prinosi med

 

Според нив, годината не била подобра од лани, но ниту полоша, така што очекуваат да биде просечна, вели Димитар Варелов, претседател на пчеларското здружение ,,Нектар“ од Гевгелија.

– Годинава имавме големи температурни разлики. Деновите беа топли, а ноќите ладни поради што очекуваме принос од 7 до 8 килограми мед по кошница што би се вклопило во некој досегашен просек, рече претседателот Варелов.

Тој појасни дека Македонија има три климатски појаси кои за пчелите претставуваат вистинско богатство што го преточуваат во квалитетен мед и пчелни производи.

Пчеларите наведуваат дека месец мај беше влажен со негативен одраз врз пчеларството поради што посочија дека ќе бидат принудени да менуваат одредени техники и пракси за да се изборат и со лошите временски услови.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close