fbpx
ВестиЕкологијаЛов и риболовМакедонијаТоп вести

Во кое Пелагониско село се одгледуваат овие пердувести убавици

Ова село претставува претежно турско село, а соседни села се Добрушево, Путурус, Алинци и Трап. 

Селото со пердувестите убавици се наоѓа во Пелагонија, во североисточниот дел на Битолското Поле, во јужниот дел на територијата на Општина Могила. Селото е рамничарско, на надморска височина од 525 метри. Од градот Битола, селото е оддалечено 23 километри.

Ова село претставува претежно турско село, а соседни села се Добрушево, Путурус, Алинци и Трап. 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close