fbpx

Лов и риболов

СЗО повикува алкохолот да поскапи

СЗО повикува алкохолот да поскапи

Светската здравствена организација повикува на зголемени даночни стапки за алкохолните и засладените пијалоци. Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика…
Одземени 24 крави од фармер затоа што биле валкани?!-Нов закон во Словенија

Одземени 24 крави од фармер затоа што биле валкани?!-Нов закон во Словенија

Четири дена откако во Словенија стапи во сила измената на Законот за заштита на животните, со која инспекторите може да…
Шапуриќ објави – спречен нелегален риболов во Охридско Eзеро

Шапуриќ објави – спречен нелегален риболов во Охридско Eзеро

Првиот човек на Државниот инспекторат за земјоделство, Зоран Шапуриќ објави дека е спречен нелегален риболов во Охридско Eзеро. -Уште една…
Во Стрежевската акумулација е уловен сом од 13 килограми

Во Стрежевската акумулација е уловен сом од 13 килограми

Во Стрежевската акумулација е уловен сом од 13 килограми. -Акумулацијата „Стрежево” прераснува во атрактивна риболовна дестинација. Вчера риболовецот Стефан од…
Бачовски: На располагање нови средства за поддршка и развој на рибарството и аквакултурата во земјава

Бачовски: На располагање нови средства за поддршка и развој на рибарството и аквакултурата во земјава

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски денеска го посети рибникот „ДООЕЛ Рила“ од…
„Преспафиш“ е новиот концесионер за вршење стопански риболов на Преспанско Езеро

„Преспафиш“ е новиот концесионер за вршење стопански риболов на Преспанско Езеро

На брегот на Преспанското Езеро, денеска министерот за земјоделие Арјанит Хоџа му го врачи договорот на новиот концесионер „Преспафиш“, за…
Донче Иванов има над 2.000 „трофеи“ од препарирани животни

Донче Иванов има над 2.000 „трофеи“ од препарирани животни

Штипјанецот Донче Иванов(74), за повеќе од четири децении препарирал  над 2.000 птици и други животни (влакнест дивеч). Љубовта кон препарирањето…
Порибување на акумулацијата „Стрежево”

Порибување на акумулацијата „Стрежево”

Денес Јавното претпријатие „Стрежево” – Битола, согласно Законот за рибарство и аквакултура, изврши редовно порибување на акумулацијата „Стрежево” со подмладок…
Во Преспанското езеро беа запленети 85 килограби риба крап и повеќе рибарски мрежи

Во Преспанското езеро беа запленети 85 килограби риба крап и повеќе рибарски мрежи

Во заедничка акција на Државниот инспекторат за земјоделство и МВР, вчера во Преспанското езеро беа запленети 85 килограби риба крап…
„Акумулација Стрежево”-Дозволи за рекреативен риболов ќе се издаваат од 15 февруари

„Акумулација Стрежево”-Дозволи за рекреативен риболов ќе се издаваат од 15 февруари

На 1 март 2021 година, официјално започнува новата сезона за рекреативен риболов на рекреативната зона „Акумулација Стрежево” Битола. Дозволи за…
Од утре дозволен спортски риболов во реките низ Гостиварско

Од утре дозволен спортски риболов во реките низ Гостиварско

Љубителите на спортскиот риболов од утре ќе може да ловат риби во реките низ гостиварскиот регион, Радика и Мавровско езеро.…
Кафеавата мечка-симболот на Пелистер

Кафеавата мечка-симболот на Пелистер

Кафеавата мечка е заштитниот знак на Националниот парк Пелистер. Таа тука е присутна од памтивек и овој парк е едно…
Тетовските реки загадени, рибарите загрижени

Тетовските реки загадени, рибарите загрижени

После подолг период реките Пена и Вардар во Тетовско беа порибени. Порибувањето го изврши риболовното друштво „Риболовец“ од Брвеница, кој…
Дуф водопад – патување до недопрената убавина

Дуф водопад – патување до недопрената убавина

Природата била несебична и не се штедела да дарува реки и водопади кои се распространети по целата наша територија. На…
Во кое Пелагониско село се одгледуваат овие пердувести убавици

Во кое Пелагониско село се одгледуваат овие пердувести убавици

Селото со пердувестите убавици се наоѓа во Пелагонија, во североисточниот дел на Битолското Поле, во јужниот дел на територијата на…
Нема паразити во рибите од Дојранското езеро

Нема паразити во рибите од Дојранското езеро

Лажната вест e дека рибите во Дојранското Езеро имаат паразити штетни по чековековото здравје ги вознемири дојранчани. Видеата коишто се…
Болеста кај пастрмката не е опасна по здравјето на луѓето

Болеста кај пастрмката не е опасна по здравјето на луѓето

Болеста кај пастрмката која е откриена во рибниците не е опасна по здравјето на луѓето. Причинува економски штети, доколку не…
Италијанците јадат најмногу риба

Италијанците јадат најмногу риба

  Европејците консумираат во просек 23 килограми риба по глава на жител годишно, а Италијанците дури и повеќе, 29 килограми…
6000 единки подмладок од крап и пастрмка, денеска беа пуштени во водите на Акумулацијата Стрежево

6000 единки подмладок од крап и пастрмка, денеска беа пуштени во водите на Акумулацијата Стрежево

1000 единки подмладок од крап и 5000 единки подмладок од пастрмка денеска беа пуштени во акумулацијата Стрежево. Порибувањето е  дел…
Back to top button
Close