fbpx
Вести

Последни подготовки за празничната трпеза

Се прават последните подготовки пред Бадник и Божик. Граѓаните ги купуваат потребните намирници. На пазарите раздвижено. На влезот се продаваат Бадникови гранчиња.

posledni podgotovki za praznichnata trpeza

 

Внатре, тезгите полни. Се купуваат производи за Бадниковата трпеза. И како што е ред овој празник без ореви и костени не поминува.

posnata-trpeza-kje-go-isposti-budzhetot-na-gragjanite-213955

Пазарџиите паметат и поубави години кога работата цутела, а граѓаните ги празнеле тезгите. Но не се предаваат, не ги напушта празничниот дух.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close