fbpx
ВестиСоветиТоп вести

Поставете вертикална бавча во вашиот дом

Во последните години во нашата земја, и многу одамна во светот, системот за садење растенија се промени, дури и таму каде што се наоѓаат. Овој вид украсни градини го освежуваат воздухот, обезбедуваат уникатен мирис на растенија, е апсорбираат штетни честички од средина, во лето има ефект на ладење, додека во зима е добра изолација од студот.

Важно е да се напомене дека вертикалната градина може да се направи на многу начини. Овој прекрасен украс на станот може да се постави во секоја просторија, почнувајќи од дневната соба, ходникот, кујната и бањата, како и помеѓу двата простори што треба да се одвојат визуелно. Изгледа убаво виси на ѕидот во форма на полици, жичана мрежа или палети со саксии.

Оваа рамка, која изгледа како канцелариски полици, можете сами да ја направите. На пазарот има готови производи за вертикално садење растенија, изработени од пластика, метал и дрво, кои, се разбира, мора да бидат заштитени од влага.

Вертикалната градина е речиси самоодржлива како и секое растение за себе. Работата за одржување се  сведува на отстранување на делови од растенија кои пораснале, прихрана и редовна нега во случај на одредени болести или штетници.

Кои растенија да се засадат?

Растенијата што можат да бидат засадени на зелени sидови се прилагодени на условите на кои е поставен ѕидот и имаат атрактивен изглед. Не мора да бидат ползавци, туку прилагодливи, видови кои не бараат многу, а кои изгледаат атрактивно. Погодни растенија за вертикалната градина се со подебели листови (особено чувар куќа), куќни лози, папрати, филадендрон.

Кујната се смета за идеален простор за овој вид на украсување затоа што, покрај естетиката, има и практична примена. Во кујната може да се одгледуваат различни видови на зачини и салати.

ПАЛЕТИ – практични и декоративни

Ова е еден од најчестите предлози од професионалци за вертикална градина, но не само кога станува збор за дворот или двор. Палетите од кои „се слеваат “ растенија, можат да изгледаат убаво во ентериерот. Добијте убава, голема палета, која ќе ја затворите на задниот дел со дрвена табла. Исправете ја и зацврстете го дното, така што земјата нема да паѓа. Фиксирајте ја вака затворената палета на ѕидот, пополнете ја со земја  за цвеќе и во отворите на палетата засадете ги омилените растенија.

 

Валентина Соколовска

за Зелена берза

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close