fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Протести во Бугарија против украинското жито

Бугарските земјоделци блокираат патишта во знак на протест против увозот на жито и други прехранбени производи од Украина.

Земјоделците во Бугарија блокираат автопати во знак на протест против увоз на украинско жито. Се протестира и на патиштата кои водат до граничните премини кон Романија и Грција. Протестите се предизвикани од укинувањето на петмесечната забрана за увоз на украински житни производиво Бугарија.

Земјоделците стравуваат од конкуренција, односно увоз на поевтини производи. Тие бараат Бугарија, слично како Полска, Унгарија и Словачка, и натаму да забранува увоз на пченица, сончоглед, пченка и маслодајна репка од Украина.https://www.dw.com/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close