вести

Расте интересот кај земјоделците за здружување во задруги

(Oвој напис е објавен на: март 7, 2018)

zemja

Се поголем е бројот на земјоделци кои нивната перспектва ја гледаат во здружувањето. Наместо сами  голем дел од нив одлучуваат да настапат организирано преку земјоделски задруги.

Официјалните бројки на асоцијацијата на земјоделски задруги покажуваат дека минатата година биле формирани нови 16 задруги што според нив е зголемување за околу 40% во однос на претходната година. Од асоцијацијата велат дека сето тоа е резултат на поголемата свест кај земјоделците дека само здружени и организирано многу полесно ќе настапат на сите полиња.

-Поуспешни ќе бидат како една целинка, а не како индивидуалци земјоделци кои се секаде слаби, во секое поле, дали во понудувачка на пазар, дали за побарувачка на репроматеријали , на секое поле се поразединети, послаби, вели Драги Памуков – аcоцијација на земјоделски задруги.

Досегашните искуства од здржувањето покажале дека задругарите имаат многу пониски производствени трошоци, но и полесен пласман.

-Еден земјоделец да ангажира  еден агроном му е скапо, а 20 земјоделци или десет земјоделци да ангажираат еден агромом ќе им биде поефтино као прво. Второ, во секое време ќе има советодавни услуги, набавка на репроматеријали на база на заедничко набавување, вели Памуков.

Според асоцијацијата ваквиот позитивен тренд  на здружување се очекува да продолжи и во текот на оваа година. Веќе било  најавено формирање на уште 12 нови задруги  со што вкупната бројка на ниво на држава би се искачила на 50 земјоделски задруги .


 

сител

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close