fbpx
ВестиСоветиТоп вести

Растенија кои ги бркаат  комарците  од градината и од балконот

Ако сакате да ги поминете вечерите на отворено, во вашата градина или на балконот, без да ви пречи зуењето во ушите, уште полошо, од неподносливото чешање после убод. Ви донесуваме список на растенија што можете да ги засадите и чиј мирис ќе ги избрка.

Летото доаѓа, а покрај пливањето  и вкусните  овошни плодови и зеленчук, една од најголемите асоцијации ни се комарците.

Матичњак и нане против комарци

Матичњак  е растенија со мирис на лимон, која расте во форма на грмушки и има скромни барања. Може да расте на која било почва иако претпочита богата почва со добра дренажа. Сонце или сенка, не е важно за неа, и е супер бидејќи покрај тоа што ги одбива комарците, може да се искористи и за  чај за смирување, а е обавезен додаток на ладни, освежувачки коктели .

Нане е подобро да се засади во сад отколку на земја, бидејќи се шири многу брзо и наскоро може да се прошири на  целата градина. Добрата дренажа е исто така многу важна за  и  сака богата и влажна почва. Листовите се користат за правење освежувачки чај или сируп, а исто така е идеално за сосови, ладни супи и десерти.

Босилекот  и лимоновата трева  најмиризлива заштита

Босилекот е најмиризливата заштита од комарци, а исто така и највкусната, затоа посејте босилек во голем сад и никогаш нема да ви недостигаат свежи ароматични билки за сосови, салати, намази или песто. Само проверете дали садот што го посеавте има добра дренажа и дека растението има доволно сонце. Што повеќе ги берете  врвовите на стеблото се повеќе го поттикнувате нивниот раст.

Лимоновата трева има освежувачки мирис на цитрус и може да се најде во  составот  на многу репеленти против комарци. Расте добро во тегли и може да послужи како украс на балконот или масата.

Рузмарин

Чаша рузмарин поставена во близина на прозорец или врата, или засадена во агол на терасата, ќе ги спречи комарците да влезат во станот или куќата. Уште поефикасно е кога е во цут. Тресете го често да ослободите мириси од кои ќе избегаат комарците.

Она што исто така ги одвраќа инсектите е мирисот на изгорен рузмарин.

Лаванда

Лавандата е позната како растение кое ефикасно ги одвраќа комарците, а со нив и молци и муви. Со оглед на јачината и интензитетот на нејзиниот специфичен мирис, можете да ја ставите во вазна или ставите  во аголот на балконот. Исто така е ефикасно да се в трие масло од  лаванда  во кожата, и пред и по убод од комарец.

Извор: Агроклуб

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close