fbpx
Вести

Русија ја крена рампата за турското овошје

rusija ja krena rampata za turskoto ovoshje

Се тврди дека загубите за турскиот пазар од економското ембарго на Русија изнесуваат вкупно околу 13 милијарди долари.

На производителите на агруми во Турција им олесна.  Рускиот претседател, Владимир Путин го исполни дадениот збор и ја отстрани блокадата, која беше наменета за  увозот во Русија на цитрусни овошје и зеленчук од Турција.

Економската блокада која Путин ја наложи точно пред една година, поради соборен руски авион, буквално блокира и донесе огромни загуби на турските производители, бидејќи пред тоа Русија беше главен купувач.

Минатата година се извезени над 75 тони лимони, од кои е реализирана добивка од 113.850.000 турски лири. Од портокалите се извезени 1306 тони, а профитот бил 1.306.000 лири.

Од мандарини од 910 тони имале добивка од 910.000 турски лири.

 

 

Тагови

Слични написи

2 Comments

  1. Ahora, la tecnología de posicionamiento se ha utilizado ampliamente. Muchos automóviles y teléfonos móviles tienen funciones de posicionamiento, y también hay muchas aplicaciones de posicionamiento. Cuando se pierde su teléfono, puede utilizar estas herramientas para iniciar rápidamente solicitudes de seguimiento de ubicación. ¿Entiende cómo ubicar la ubicación del teléfono, cómo ubicar el teléfono después de que se pierde?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close