fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Сашка Наунова од Зрновци, со поддршка од НФФ

Националната федерација на фармери со поддршка за жени и млади лица со попречености

Националната координаторка на Мрежата на жени фармери во НФФ, Фросина Ѓоргиевска денес во Зрновци го посети пластеникот на Сашка Наунова, една од корисниците на ваква поддршка преку проектот „From Disability to Foodability” кој се имплементира од Националната федерација на фармери со поддршка на We Effect Europe и Radiohjälpen
Сашка во моментот во пластеникот одгледува пипер и домати, а во зимниот период одгледувала марула, кромид, лук и спанаќ. Околу пластеникот има насадено компир, грав, боранија, кромид за домашни потреби. Оваа активност не прави посебно горди Националната федерација на фармери, што посебно се дадени на лица со попречености и насоката беше поддршка на жени и млади лица со попречености, истакна Фросина при самаат мониторинг посета.
Можно е да е слика од 2 луѓе, луѓе кои стојат и надвор
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close