fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги лаже земјоделците, поддршката за земјоделството е зголемена и навремена

Цветан Трипуновски да не се обидува да го покрива скандалот со признанијата во предметот „Титаник" преку прес-конференции на кои ги лаже земјоделците, се наведува во реакцијата на СДСМ.

Факт е дека додека беше на власт, ВМРО-ДПМНЕ постојано го газеше трудот на земјоделците, субвенциите не ги исплаќаше редовно и ги користеше како средство за уцена.

Со погубните и криминални политики во земјоделството, ВМРО-ДПМНЕ остави 350 милиони евра неисплатени субвенции кои ги исплати Владата и Министерството предводени од СДСМ.

Денес,како опозиција, ВМРО-ДПМНЕ ги лаже земјоделците.

Не е точно дека се кратат средства за субвенции. Напротив, средствата за финансиска помош за земјоделците редовно се зголемуваат, а исплатата на субвенциите е неселективна, редовна и навремена.

Вкупната поддршка која годинава ќе оди кај земјоделскиот сектор е предвидено да надмине 205 милиони евра. Износот на капиталните развојни мерки и политики е се поголем а годинава се воведуваат и неколку нови програми.

За разлика од потценувачкиот однос на ВМРО-ДПМНЕ кон земјоделците, СДСМ гради партнерски однос со агро секторот и во време на криза исто како и претходно постојано го поддржува земјоделството како една од клучните стопански гранки.

Таа разлика ја гледаат и земјоделците и затоа не им веруваат на лагите од ВМРО-ДПМНЕ.

Наместо да ја лаже јавноста, целото раководство на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Мицкоски треба да поднесе оставка по вчерашните признанија на поранешни високи функционери на партија дека свесно правеле изборни нерегуларности.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close