fbpx
Вести

Сензори за пораки кога кравата ќе добие породилни болки

Истражувачите на млеко во Универзитетот на Њу Хемпшир деновиве порелаксирано ја следат состојбата на стелните крави со помош на новите сензори закачени на опашките на кравите што праќаат текстуални пораки кога кравата ќе добие породилни болки.

senzori za poraki koga kravata kje dobie porodili bolki

 

“Му-повик” ги следи шемите на движење на опашката на кравата предизвикани од контракциите.

Во просек, сензорите праќаат порака или е-пошта до истражувачите околу еден час пред да отели кравата.

Технологијата за “Му-повик” беше дизајнирана во Ирска и почна комерцијално да се користи лани.

Компанијата вели дека Универзитетот на Кентаки исто така ја користи оваа технологија.

Докторантката Кајла Арагона вели дека сензорите се од голема помош на фармата каде годишно се раѓаат околу 70 телиња.

Меѓутоа, сензорот не е 100 проценти отпорен на се.

Една незадоволна крава почнала да ја трие опашката од се и сешто и го удрила сензорот од ѕид што резултирало со праќање лажен аларм за тревога.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close