fbpx
ВестиМакедонија

Слаб снег провејува кај Прилеп и Стража, забрана за тешки моторни возила на патот Тетово-Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Прилеп и на планинскиот премин Стража, информира Автомотосојузот на Македонија во утринскиот извештај за состојбата на патиштата.

Во сила е воведената забрана за движење на тешки моторни возила на патниот правец Тетово – Попова Шапка поради интензивни врнежи од снег. Се препорачува задолжителна употреба на зимска опрема за лесни моторни возила и автобуси на истиот патен правец.

Од АМСМ потсетуваат на законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба.

Препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Тоа посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close