fbpx
ВестиМакедонија

Сончево со температура до 21 степен

УХМР јавува дека продолжува периодот на стабилно и потопло време.

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со слаб до умерен ветер од северозападен правец, особено по должината на Повардарието. Во утринските часови во одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 3, а максималната ќе достигне од 14 до 21 степен.

Во Скопје сончево време со услови за слаба магла во утринските часови. Минималната температура ќе се спушти до -1, а максималната ќе достигне до 17 степени.

УХМР јавува дека продолжува периодот на стабилно и потопло време. Во котлините во претпладневните часови ќе има услови за појава на слаба магла и ниска облачност, особено кон крајот на работната недела. Температурите ќе бидат во пораст и ќе бидат над просекот за овој период од годината. Топлото време ќе предизвика натамошно топење на снежната покривка на планините. В среда ќе дува умерен ветер од северозападен правец, особено по должината на Повардарието.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close