fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиСоветиТоп вести

Совет од градинари: Како доматите да ви родат плод подобро?

Четири причини зошто треба да ги исечете врвовите на доматите

Вака ќе ги имате најдобрите домати досега

Иако сите мислиме дека одгледувањето домати е најлесната работа на светот, тоа не е така. За да се постигне најдобар принос на домати, градинарите советуваат да се отсече врвот на растението, објави Независен.мк.

Четири причини зошто треба да ги исечете врвовите на доматите:

1. Подобрување на растот
Ако го отсечете врвот на доматот на почетокот на сезоната, тоа може да го олесни растот и формирањето на централното стебло. Ова „изчистено“ стебло полесно ќе го издржи ветрот, а ќе може подобро да ја издржи тежината на сопствените плодови.

2. Подобро цветање

Наместо да се фокусира на нагорен раст, доматот ќе има енергија да цвета. Што повторно значи повеќе овошје.

3. Контролиран раст
Особено ако одгледувате домати во стаклена градина – растот може да излезе од контрола. Наместо да го берете овошјето од „облакот“, отсечете го врвот на доматот и ќе го добиете стеблото.

4. Производи со повисок квалитет
Целата енергија ќе биде насочена кон овошјето кое ќе го има во изобилство.

Кога треба да се исечат доматите?
На самиот почеток на сезоната на растење и цветање. Отсекувањето на врвот во кое било друго време може да го оштети растението.

Како се врши кроењето на доматите?
Земете еден пар остри градинарски ножици. Добро стерилизирајте со 5% раствор на водород или со алкохол. Изчистете ги доматите така што ќе направите чист рез веднаш над јазолот на листот каде што стеблото надраснува подлога, кол или држач.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close