вести

Српските мелничари бараат контрамерки за Македонија, поради проблеми со извозот на брашно

(Oвој напис е објавен на: февруари 26, 2018)

brasno

Деловната асоцијација на индустриски мелници, пекари и производители на тестенини „Житоунија“ од Нови Сад ги обвини македонските власти дека со неодамна воведените мерки допринеле увозот на брашно од Србија да биде “речиси неисплатлив”, пишува денешна „Политика“.

Тие бараат од Србија веднаш да воведе контрамерки за увоз на земјоделски производи од Македонија.

Според новата постапка, брашното од Србија се извезува во Македонија без македонски марки. Потоа се складира таму и по фитосанитарниот преглед увозникот може да ги подигне маркиците и потоа да ги истакне на производот. Меѓутоа, исто така мора и да го отпакува брашното и да ангажира луѓе, оваа постапка, според “Политика”, може да потрае и до еден месец.

– На увозниците со тоа значително им се зголемуваат трошоците и бизнисот со Србија станува економски непрофитабилен. Реално е да се очекува пад на извозот на српското брашно, изјави Здравко Сајатовиќ, претседател на “Житоунија”.

За српските производители, Македонија преставува трет извозен пазар, каде годишно се пласираат од 30.000 до 40.000 тони брашно.

Ова здружение поднесе иницијатива до министерот за трговија Расим Љајиќ да на Македонија „веднаш и се воведат реципроцитетни мерки за одредени производи од особена значење за македонската страна“.

Тие предлагаат да се изберат производи кои се пакувани во амбалажа, кои по влегувањето во Србија, да им се наметне обврска за складирање, распакување и контрола на квалитетот, како и повторно лепење на декларации и пакување, со дополнително образложение дека ова е нормална процедура која не создава дополнителни трошоци.

Во Министерството за трговија на Србија соопштија дека преку ЦЕФТА веќе се обратиле до надлежните власти во Македонија, со кое е побарано објаснување во врска со воведувањето на новите мерки за увоз на српското брашно.

– Процедурата е во тек, се обидуваме да ги утврдиме фактите. Нашата цел е да ги заштитиме интересите на српските производители и извозници, како на брашното, така и на и други производи, изјави помошник-министерот за трговија, Оливера Јоциќ.

Спорот околу извозот на српското брашно во Македонија се одвива со години и досега преку преговори на надлежните министерства на двете земји, секогаш беше постигнат договор.


 

бриф.мк

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close