fbpx
ВестиСоветиТоп вести

Стигна септември: Време е за засилена работа во градината

Додека есенските бои полека пристигнуваат во градината, септември им носи низа работни обврски на градинарите. Покрај собирањето на плодовите, има и подготовка за следната сезона. Ве потсетуваме на неколку важни работи што треба да ги направите, а можеби ќе сакате да ги прескокнете.

Засадување  пролетни луковици

Купете луковици  кои ќе цветаат на пролет. Изберете цврсти и испакнати и избегнувајте ги оние со индикатори за мувла. Засадете ги што е можно поскоро за да  може да пуштаат корени.

.Засадување дрвја и грмушки

Раната есен е идеално време да се засадат зимзелени дрвја и грмушки, така што тие ќе можат да се привикнат во земјата додека е сè уште топло. Обавезно налејте ги со вода  по садењето. Ако не е дождливо, наводнувајте ги еднаш неделно.

Засадување на невен

Невенот,е  еден од главните заштитници на градината, сега може да се сее директно во земјата, и тоа ќе ве награди со рано цветање следната пролет. Исто така е идеално време за заштита на растенијата што ќе се одгледуваат покрај него следната сезона.

Грижа за растенијата во сенка

Обрнете малку повеќе внимание на камелиите, рододендроните и другите растенија што  сакаат сенка. Корените треба да се наводнат, што ќе им овозможи на пупките успешно да се развијат следната година. Не се хранат до пролет, бидејќи тоа ќе поттикне нов раст, а младите гранчиња ќе бидат оштетени од претстојниот мраз.

Садење зеленчук

Може да се садат неколку видови есенски и зимски зеленчуци: зимска и пролетна зелка, блитва, виолетова брокула, цикорија, кинеска зелка, спанаќ, ротквица и многу други

Складирање на семе

Изберете семе од цвеќе и зеленчук што сакате да го одгледувате следната година и чувајте ги во книжни  вреќи, за да можете да ги садите следната сезона.

Компостирање

Идеално време е да направите компост од есенски лисја, трева, вреќи за чај, лушпи од јајца и сок од кафе. Овие состојки обезбедуваат богат компост за садење следната пролет. Грижете се да потрошите сè за време на есента, односно да не оставите ништо во корпата за компостирање.

Извор:Агромедиа

 

 

Слични написи

Back to top button
Close