Сушата го исуши и грозјето и цените – Нова сезона со старо нови проблеми

Сушата го исуши и грозјето и цените – Нова сезона  со старо нови проблеми

Сушата го исуши и грозјето и цените – Нова сезона на грозје со старо нови проблеми Бербата на  трпезното грозје е почната, а наскоро ќе почне и бербата на винскотогрозје. Како некое непишано правило почнуваат и проблемите на лозарите.  На стартот се на нова сезона ,но проблемите се истите оние што ги мачат години на назад. Цената на грозјето најмногу ги мачи.Не се задоволни од третманот на винарниците. Сметаат дека големите винарски визби тактизираат со цената која во…

Повеќе...

Правење вино во домашни услови

Правење вино во домашни услови

За производство на квалитетно вино претходно треба да се произведе квалитетно грозје. Втор услов за производство на добро вино е добрата хигиена на садовите во кои се меле грозјето и садовите во кои се врши преточување и чување на виното. При мелењето на грозјето се отстрануваат дршките, а ширата престојува со комињето 3-4 дена, со цел во течноста да се екстрахираат повеќе боени материи и да се растворат повеќе танини. Боените материи го даваат добриот…

Повеќе...

Лозарите бараат повисоки откупни цени за грозјето

Лозарите бараат повисоки откупни цени за грозјето

Ниту зрно грозје нема да им дадеме на винариите и ќе ги радикализираме протестите, порачаа доцна синоќа тиквешките лозари од протестот кој го организираа на градскиот плоштад. На кавадарчани им се приклучија лозари од сите производни региони бидејќи сите ја делат истата мака со старите цени по кои сакаат да откупуваат винариите.  Наместо ланските 10 за смедервката и 13 за вранецот лозарите бараат винариите да ги зголемат откупните цени кои со години се непроменети на…

Повеќе...

Хотелиерите не сакаат обучени сомелиери за сирење и вино

Хотелиерите не сакаат обучени сомелиери за сирење и вино

Обуките за сомелиери се спроведоа преку проектот „Cheese and wine and Tourism will shine” од програмата „Еразмус+“ кој освен обуки, предвидуваше и креирање дигитална платформа за вмрежување на туристички субјекти. Стопанската комора за туризам обучувала сомелиери за сирење и вино, две години во соработка со Португалија, Шпанија и Бугарија, но овие кадри не можат да најдат работа во земјава. Ова денеска го посочија од комората. – Сомелиерите за вино се обучуваа во Мадрид, а оние…

Повеќе...

Производителите на домашна ракија побараа максимално можно одложување на плаќањето акциза

Производителите на домашна ракија побараа максимално можно одложување на плаќањето акциза

Мора што е можно подолго да се одложи плаќањето на акцизата за домашно произведена ракија, побараа производители од Тиквешко од претставниците на Царината на синоќешната средба во Кавадарци. -Бараме одреден максимален период на одлагање, едукација и припрема. После тој период да се почне со минимален износ и за пет години да се достигне до 30 денари по литар, како што сега предвидува предлог законот. Да не се плаќа однапред акциза пред да се пушта ракијата во…

Повеќе...

Златен медал за врвното црвено вино „Барово“

Златен медал за врвното црвено вино „Барово“

Во конкуренција од над 16.500 вина од целиот sвет Освоени 15 награди и повторно златен медал за врвното црвено вино „Барово“ на најголемиот светски вински натпревар „Decanter“   Скопје, 22.05.2019 –Вината на „Тиквеш“ и ‘тероар’ вината од новата бренд-платформа „Tikves Chateaux&Domaines“забележаа одличен успех на еден од најголемите и највлијателни светски вински натпревари –„Decanter“, кој по 16-ти пат се одржува во Лондон. Врвнотоцрвено ‘тероар’ вино „Барово“од бербата 2016-та и оваа година освои златен медалво конкуренција од…

Повеќе...

Со измените на Законот за вино се овозможува развој на малите семејни винарии

Со измените на Законот за вино се овозможува развој на малите семејни винарии

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, вчера одржа работен состанок со претставници од лозаро-винарскиот сектор на кој што се дискутираше за подготовка на Законот за изменување и дополнување на законот за вино. На состанокот присуствуваа претставници од сите засегнати страни од областа на производството на грозје и вино, односно винарски визби и здруженија на производители на вино, здруженија на лозари и производители на грозје, Националната федерација на фармери и здруженија на физички лица…

Повеќе...

Виното „Розе“ на „Стоби“ ги освои критичарите на „Вашингтон пост“

Виното „Розе“ на „Стоби“ ги освои критичарите на „Вашингтон пост“

Виното „Розе“ од бербата 2017 на винаријата „Стоби“ се здоби со многу значајно признание од влијателниот американски весник „Вашингтон пост“, кој на своите читатели, непосредно пред Денот на благодарноста, им го препорача како исклучително квалитетно вино кое е идеално за претстојната празнична сезона. И покрај тоа што станува збор за вино кое поттекнува од релативно непознат вински регион за винските љубители во САД, Македонија, весникот потенцира дека ова вино нуди уживање за сите сетила по…

Повеќе...

Пекорино, пармезан и пршут наместо амброзија, вино и крафт пива наместо нектар

Пекорино, пармезан и пршут наместо амброзија, вино и крафт пива наместо нектар

Најубавите кашкавали со најразлични вкусови, салами, пршути, пецива, тестенини, сосови, тиквички, модри патлиџани и јапонски јаболка во маслиново масло, рижото со шафран и со други најнеочекувани додатоци,…кој дошол на Тера Мадре со 50 килограми, си оди со 55, а оние од 100, тераат и до 150 Последниот ден на Тера Мадре, ден за шопинг на се што сте стасале да пробате и да не пробате, како обид да понесете со себе барем некое делче од…

Повеќе...

Над 20 тони вино испиени за време „Тиквешки гроздобер”

Над 20 тони вино испиени за време „Тиквешки гроздобер”

Над 20 тони вино биле испиени за време на манифестацијата „Тиквешки гроздобер” што се одржа во Кавадарци, соопшти попладнево градоначалникот Митко Јанчев. За три дена подготовките траеле повеќе од шест месеци. – „Тиквешки гроздобер 2018” беше најпосетен досега. Повеќе од 60.000 луѓе пробаа вино во градот на виновата лоза. Изненадувачки и многу позитивно е што за време на манифестацијата не е пријавено никакво нарушување на јавниот ред и мир, нагласи Јанчев. Над 50 фирми дале…

Повеќе...

ВВ „Тиквеш“ оваа сезона очекува двојно поголем откуп  на грозје од лани

ВВ „Тиквеш“ оваа сезона очекува двојно поголем откуп  на грозје од лани

      Винарската визба „Тиквеш“ успешно стартуваше со откупот на грозје. Оваа година се планира да се откупат 30 милиони кг грозје што претставува   своевиден рекорд. Како што информираат од винарницата откупот почна  на почетокот на овој месец и тоа со висококвалитетните сорти шардоне, рајнски ризлинг, темјаника, италијански ризлинг, совињон бел и траминец. Подоцна ќе пристигаат и најзастапените вински сорти – вранец и смедеревка. – Засега откупот тече по планираната динамика и според постигнатата…

Повеќе...

Во Охрид фестивал на виното и сирењето

Во Охрид фестивал на виното и сирењето

Во Охрид денеска и утре ќе се одржи фестивал на виното и сирењето. На малиот плоштад Крушевска Република од 17 часот туристите и локалното население ќе може да ги разгледа штандовите на производителите на вино и сирење, а свеченото отворање на овој настан, организиран од Општина Охрид, е предвидено за 21 часот. Само 15 минути подоцна ќе почне презентацијата и дегустацијата на производи, а за музичката програма сè до полноќ е задолжен ансамбл „Билјана Јуниор“….

Повеќе...

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид

Во Охрид денеска почнуваат манифестациите „Денови на мед, вино и сирење“ и „Охрид крафт експо“. До 14 август охриѓани и туристите во градот на плоштадот „Крушевска Република“ кај Стариот Чинар ќе имаат можност повеќе да се запознаат со традиционалните производи главно од охридскиот регион. Први на агендата се „Деновите на мед” што ќе се одржат од денеска до деветти август со презентација на медот и производите од мед изработени од локалните производители. Потоа следува  Фестивалот…

Повеќе...

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид од 7 до 14 август

Денови на вино, мед, сирење и „Крафт-експо“ во Охрид од 7 до 14 август

Секторот за туризам и локален економски развој на Општина Охрид од 7 до 14 август годинава организира „Денови на мед, вино и сирење“ и „Охрид крафт експо“. Посетителите на манифестациите што ќе се одржат на плоштадот „Крушевска Република“ кај Стариот Чинар, ќе имаат можност повеќе да се запознаат со локалните производи на охридскиот регион. „Денови на мед” ќе се одржи во периодот од седми до деветти август, а ќе се презентираат медот и производите од…

Повеќе...

Винарија Бовин-20 години перфекционизам во производството на вино

Винарија Бовин-20 години перфекционизам во производството на вино

Винаријата Бовин од Неготино, слави две децении постoење. 20 години напорна работа, со фокус на квалитет а не на квантитет, создавајќи ексклузивни македонски вински брендови. Винаријатаденес извезува во 37 земји, на 5 континенти, произведувајќи ги трите најскапи вина во Македонија Erа, My Way и A’gupka. Во 2002-та година виното Александар од Бовин се служеше на венчавката на принцот Вилхем од Холандија. Оваа година вранецот My Way 2011 беше прогласено за едно од најдобрите црвени вина во светот освојувајќи највисоко златно признание на интернационален вински натпревар во Њујорк. Бовин е првата приватна винарија во Македонија, од која започна трендот на извоз на флаширани…

Повеќе...

Нов дизајн за популарните „bag-in-box“ вина на „Тиквеш“

Нов дизајн за популарните „bag-in-box“ вина на „Тиквеш“

Вината со новиот дизајн веќе се достапни на одредени продажни места, а до крајот на месецот ќе се најдат на полиците во сите продажни објекти низ земјава. Омилените вина „Тиквешко бело“, „Тиквешко црвено“ и „Тиквешко розе“ од 3 литри во „bag-in-box“ пакување на ВВ „Тиквеш“ добија целосно нов дизајн на амбалажата. Новиот изглед на пакувањето ги следи современите пазарни трендови и одговара на специфичните очекувања на љубителите на вино во земјава и регионот, за постојани…

Повеќе...

Кратошија на „ТИКВЕШ“ меѓу топ 100 вина на британскиот пазар за 2018

Кратошија на „ТИКВЕШ“ меѓу топ 100 вина на британскиот пазар за 2018

  Во избор на независните трговци со вино во Велика Британија   Независните трговци со вино во Велика Британија на својот избор го класифицираа виното „Кратошија“ од бербата 2017 на Винарската визба „Тиквеш“ меѓу ТОП 100 вина на британскиот пазар за 2018 година. Во коментарот за „Кратошија“ судиите наведуваат дека со ова вино „се исполнува една од целите на изборот и на независниот вински пазар – да се откријат изненадувачки вина кои ги надминуваат очекувањата“…

Повеќе...

Две нови злата за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Две нови злата за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Врвните македонски вина на Винарската визба „Тиквеш“ и бутик винарницата „Домен Лепово“ освоија две нови златни и шест сребрени медали на реномирани светски вински натпревари кои се одржуваат во Белгија и Франција. Поконкретно, на годинешниот вински натпревар „Concurs Monddial de Bruxelles“ што се одржа во Брисел, на виното „Т’га за југ“ од бербата 2016-та му е доделен златен медал, а сребрени медали добија пет вина, и тоа: „Александрија куве (црвено)“ и  „Вранец Special Selection“ од…

Повеќе...

Се произведува квалитетно вино, потребна е засилена промоција

Се произведува квалитетно вино, потребна е засилена промоција

На околу 25 илјади хектари се протега виновата лоза во Македонија. Земјава произведува квалитет. Потребна е засилена промоција. Визбите веќе ги освојуваат европските и светските пазари… Како приказна без почеток и крај со безброј вкусови, тајни рецепти, традиција со векови. Богато црвено или суво бело. Го нарекуваат пијалок на боговите, го поистоветуваат со мистерија доведена до најголема перфекција. Но, никој не ја открива неговата моќ да подари ведрина и дар на говорот. Енолозите само мудро…

Повеќе...

Виното „Темјаника“ на Попова кула освои златен медал во Јапонија

Виното „Темјаника“ на Попова кула освои златен медал во Јапонија

На престижното меѓународно натпреварување „Сакура авардс” (Sakura Awards) во Јапонија виното Темјаника-аристократ на винарската визба Попова кула освои златен медал. Ова е вторпат истото вино да ја освои оваа престижна награда. Извршниот директор на винарска визба Попова кула ордан Трајков вели дека златниот медал во Јапонија е од големо значење за нив. „Ова натпреварувањето е меѓу најреномираните во светот на вината, без можност за надворешно влијание на резултатите (што често не е случај со други…

Повеќе...

Љубов, музика и вино – „Рамстор мол“ се претворам во Валентино

Љубов, музика и вино – „Рамстор мол“ се претворам во Валентино

Жива музика на харфа, дегустација на вината на „Тиквеш“ и слатки подароци – се само дел од љубовната атмосфера која ќе се приреди во утре. За вљубените секој ден е денот на љубовта, а пак за љубителите на доброто вино, секоја прилика е повод за наздравје. Но, спојот на овие две убави работи е токму на 14 февруари, кога целиот свет слави и изразува љубов, соопшти „Рамстор мол“. „По тој повод, Рамстор Мол се претвора…

Повеќе...
1 2 3 10