Доматите со цените едвај достапни за граѓаните во месец март

Доматите со цените едвај достапни за граѓаните во месец март

Во првото тромесечие од годината е забележано зголемување на цените на зеленчукот. Во  месец март,период кога раниот зеленчук е веќе достапен од домашното производство цените на доматот, пиперката и пролетната зелка пораснале за околу 30 % за разлика од истиот период лани. Според државната статистика во првите три месеци од оваа година граѓаните потрошиле 1, 2 отсто повеќе за храна, за своето здравје, но и за свој мерак во кафани, ресторани и хотели. Исто така…

Повеќе...

Ќе јадеме македонска салата со грчки домати и француски крставици

Ќе јадеме македонска салата со грчки домати и француски крставици

На македонските ниви веќе поретко можат да се сретнат „бабините” семиња од кои се произведуваа највкусните локални сорти овошја и зеленчуци, а нивното место го заземаат нови хибридни семиња чии плодови не се вкусни, но се поиздржливи на транспорт и се со подолг рок на траење Семињата кои се сеат на македонските полиња најчесто се увезени од Грција, Бугарија, Србија, Унгарија, Италија, Франција, па дури и од Америка. Умреа веќе „бабините” семиња од кои се…

Повеќе...

Ќе јадеме ли и годинава “гумени„ домати и “пластични„ краставици?

Ќе јадеме ли и годинава “гумени„ домати и “пластични„ краставици?

Хибридните сорти, несоодветните семиња и честите вкрстувања на сортите што не одговараат на нашето поднебје се главни причини за губење на вкусот на квалитетниот македонски зеленчук. Граѓаните се носталгични по традиционалниот македонски домат, велат дека тој одамна не е тоа што беше и оти го изгубил вкусот на вистински македонски домат Граѓаните во последно време веќе заборавија да прашуваат за потеклото, бидејќи се навикнаа да јадат “гумени” домати и “пластични” краставици, сега прашуваат само за…

Повеќе...

Килограм пипер се продава за 200, а домати за 150 денари – колку квалитет добиваме за оваа цена?

Килограм пипер се продава за 200, а домати за 150 денари – колку квалитет добиваме за оваа цена?

Еден килограм пипер на пазарите можеме да најдеме дури и по цена од 200 денари. Доматите се движат околу 150 денари, а краставиците од 120 до 160 денари. Производи кои ги мамат купувачите, па речиси секој се одлучува да купи по нешто. На прв поглед убави, но веќе на вкус сфаќаш дека станува збор за залудно потрошени пари. Добиваме ли квалитет, за таа цена? -Знаеме каков може да биде доматот во февруари, но кога ќе…

Повеќе...

Зимницата е луксуз годинава – цените на пазарите значително зголемени

Зимницата е луксуз годинава – цените на пазарите значително зголемени

Годинава ајварот е луксуз за граѓаните. Во екот на сезоната за зимници, пиперката ајварка на пазарите се продава по 60 денари килограм. Доматите чинат 80, 100, па дури и 130 денари за килограм. Граѓаните се жалат дека годинава ќе останат без домашен ајвар. Пазарџиите објаснуваат дека сезонава зеленчукот е поскап од вообичаено бидејќи временските неприлики го преполовиле родот. И купувачите и пазарџиите велат дека за само неколку дена цената на пиперките двојно се зголеми. Претходно…

Повеќе...

„Дрвените“ ги исфрлија вкусните домати од нивите

„Дрвените“ ги исфрлија вкусните домати од нивите

Со тврда зелена внатрешност, најчесто без мирис и соодветен вкус и со дебела лушпа-такви се најчесто доматите во последните неколку години. Убави се за око, но невкусни за јадење. Ретко каде може да се најдат домати, какви што беа некогаш-меки и вкусни. Експертите причината за тоа ја гледаат во трговската логика, според која доматите произведени од хибридни семиња се поиздржливи за транспорт и нивниот рок на траење е повеќе од еден месец. – Во производството…

Повеќе...

Македонија 27-ма по извоз на домати во светот

Македонија 27-ма по извоз на домати во светот

Македонија е на 27 место во светот според извозот на домати, а на 33-то според извозот на лубеници, објави специјализираниот меѓународен сајт за статистика www.worldstopexports.com. Минатата година земјава извезла домати во вредност од 17,1 милион долари што е 0,2 од светскиот извоз, а извозот на лубеници достигнал 2,9 милиони или, исто така, 0,2 процента од светскиот извоз. По увозот на домати Македонија е рангирана на 63-то место со увезени количини во вредност од 2,9 милиони…

Повеќе...

Косово утре ќе одлучи дали ги сака македонските домати и пиперки

Косово утре ќе одлучи дали ги сака македонските домати и пиперки

Косово во текот на следната недела комплетно ќе ја повлече одлуката за зголемените царини. Според неофицијалните информации, одлуката ќе биде повлечена во вторник, за кога во Косово е закажана владина седница На следната седница на косовската влада закажана за вторник се очекува да биде повлечена одлуката за зголемените царини за увоз на македонските производи. Косово пред десетина дена ги зголеми за 30 насто царините на 21 земјоделски производи со објаснување дека со тоа им помага…

Повеќе...

ПЕГАВОСТ НА ПЛОДОВИТЕ НА ДОМАТИТЕ И ПИПЕРКИТЕ – ЗОШТО СЕ ПОЈАВУВА И КАКО ТРЕБА ДА СЕ ТРЕТИРА?

ПЕГАВОСТ  НА ПЛОДОВИТЕ НА ДОМАТИТЕ  И  ПИПЕРКИТЕ – ЗОШТО СЕ ПОЈАВУВА И КАКО ТРЕБА ДА СЕ ТРЕТИРА?

Со доаѓањето на топлите денови се почести се ситуациите на терен, каде што забележлива е појава на црно – смеѓи пеги на плодовите на доматите и пиперките. Пегите на плодовите од овие култури, настануваат од повеќе причини и претставуваат голем проблем за сопственикот, поради што и соодветно треба да се третираат. Ваквите плодови немаат пазарна вредност и истите треба да се отстрануваат, поради што се намалува приносот. За да се реши овој проблем, прво треба…

Повеќе...

Земјоделците од струмичко ја чекаат одлуката за интервентните субвенции за доматите

Земјоделците од струмичко ја чекаат одлуката за интервентните субвенции за доматите

Производителите на домати од струмичко чекаат Владата да ја донесе  одлуката за интервентна субвенција од 4 денари за секој предаден килограм во преработувачктие капацитети што ја најави министерството за земјоделие. Семејството Ковачеви од Куклиш слушнале за најавената нова мерка и сметат дека овие дополнителни 4 денари само ке ја ублажат состојбата  на терен а а не дека ќе заработат од годинашново производство. Заради пренатрупеност на пазарите во опкружувањето, од минатата недела целосно закочи откупот на…

Повеќе...

Интервентна субвенција од 4 денари за предадени домати кај преработувачите

Интервентна субвенција од 4 денари за предадени домати кај преработувачите

Владата на РМ на следната седница, на предлог од Министерството за земјоделство ќе донесе одлука за интервентна субвенција од 4 денари за секој предаден килограм домати во  преработувачките капацитети во земјава. Мерката ќе важи за сите производители кои до 15 јули ќе го предадат своето производство во конзервните фабрики влезени во регистарот на домашни преработувачи. На тој начин производителите ќе добијат вкупно 7 денари давна подршка, имајки ги во предвид постоечките 3  денари кои се…

Повеќе...

Цената на доматите и денеска е ниска, министреството ја следи состојбата

Цената на доматите и денеска е ниска, министреството ја следи состојбата

По реакциите на земјоделците дека само за неколку дена откупната цена на доматите драстично падна,  од ресорното мистерство одговорија  дека  континуирано ја следат  состојбата на терен со откупот и откупните цени . Од таму информираат дека паралелно се следи и производната цена на доматите преку ФАДН системот и продажните цени на големо преку земјоделскиот пазарен информативен систем. ,, Доколку се увиди дека земјоделците остваруваат загуби од производната и продажната цена, министерството може да излезе со…

Повеќе...

Земјоделците се жалат на ниска откупна цена на доматите

Земјоделците се жалат на ниска откупна цена на доматите

Земјоделци од струмичко се жалат на ниската откупна цена на доматите. Од седми јуни велат дека има рапиден пад на откупната цена кој денеска изнесувала 10 денари што е дури и половина од трошокот што го имаат за да произведат килограм домати. Велат дека го информирале министерот за земјоделство за состојбата и добиле уверување дека тимови ќе излезат на терен. „Дека цените рапидно паднаа, дека пазарот е пренатрупан, побарувачката е намалена, извоз нема и цените…

Повеќе...

Земјоделците од струмичко реагираат на ниските откупни цени на доматите

Земјоделците од струмичко реагираат на ниските откупни цени на доматите

Земјоделците од Струмичко реагираат на ниските откупни цени на доматите. Тие изминативе денови се откупуваат од 10-15 денари за килограм. Минатата недела откупната цена изнесуваше 20-25 денари за килограм. Производителите причината за падот на цената ја бараат во намалената побарувачка и зголеменото производство. – Иако полека навлегуваме во шпицот на производството на доматите, сепак овие се реалативно ниски откупни цени. За производителите реална откупна цена во овој период е од 20-25 денари за килограм, бидејќи…

Повеќе...

Албанските домати ги преполовија цените на домашните

Албанските домати ги преполовија цените на домашните

Само една недела по почетокот на бербата на доматите и краставиците во Струмичко нивната цена речиси се преполови. Земјоделците се загрижени и се надеваат дека станува збор за привремен проблем во откупот, бидејќи цената е многу ниска и не ги покрива производствените трошоци. И откупувачите го потврдуваат трендот на опаѓање на откупните цени на раноградинарските производи. Продажната цена на краставиците на кванташките пазари се спушти на 10 денари за килограм, на доматите 20 денари, а…

Повеќе...

Фабрика за домати ќе се гради од стаклени тегли

Фабрика за домати ќе се гради од стаклени тегли

Mutti е италијанска компанија која процесира околу 300.000 тони домати годишно. Компанијата сега ги откри плановите за нова фабрика и ново седиште кои ќе бидат направени од илјадници стаклени тегли.

Повеќе...

Одгледување на „cherry“ домати

Одгледување на „cherry“ домати

Многу малите сорти на домати развиваат масовни плодова маса од 10 до 15 g, додека тие се нешто со поголема маса до 30 g. Зрелите плодови може да бидат црвени, црвено-портокалови и жолти. Плодовите од домати содржат значително повеќе сува материја (дури и повеќе од 10%) и растворливи материи од сува материја, што значи дека имаат поголема хранлива вредност. Поради поповолниот однос на шеќер и киселина, ароматичниот вкус е уште посладок. Услови за одгледување Во…

Повеќе...

И покрај субвенциите производството паѓа- драстичен пад на родот на краставици, , домати, јаболка и сливи

И покрај субвенциите производството паѓа- драстичен пад на родот на краставици, , домати, јаболка и сливи

Минатата година се намалило производството на краставици, домати, сончоглед, јаболки, сливи, круши, а зголемено производство на тутун, компир и пченка, покжуваат последните податоци на Државниот завод за статистика. Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година, во споредба со 2015 година, земјоделските површини се зголемени за 0,2%. Кај обработливата површина зголемување е забележано кај ораниците и бавчите за 0,6% и кај овоштарниците за 1,8%, како и кај лозјата за 1,6%. Намалување е забележано…

Повеќе...

Наместо вкусен домашен “јабучар” ќе јадеме пластични домати

Наместо вкусен домашен “јабучар” ќе јадеме пластични домати

  Експертите сметаат дека доколку сакаме да го зголемуваме земјоделското производство, мораме да применуваме нови сорти, но истовремено да ги задржиме автохтоните сорти. Од друга страна, не можеме да очекуваме конкурентни земјоделци, доколку не се користат современи достигнувања, најнови агротехнички мерки, модерни сознанија и технологија, не само за житни, туку и за другите култури науката ќе има приоритет Земјоделците воведуваат нови сорти кои се отпорни на суши и болести, со подобар квалитет и поконкурентни на…

Повеќе...
1 2