Зелена берза на страната на земјоделците (фотогалерија)

Зелена берза на страната на земјоделците (фотогалерија)

Зелена берза е присутна секаде каде што се земјоделците. Тука е да ги слушне земјоделците и да ги промовира нивните успеси. Секако тука е и да помогне кога тие имаат проблеми. Не ја пропуштајте можноста да бидете дел од големото семејство на Зелена берза. Сулејман Нури од земјоделско стопанство Синѓелиќ АД Скопје е нашиот најнов член. Им благодариме на довербата на сите наши членови. Зелена берза на манифестацијата „Ден на пченицата 2019“ во Скопје З.Б.

Повеќе...

Бидете дел од големото семејство   Зелена берза

Бидете дел од големото семејство   Зелена берза

Здружението за едукација на земјоделци „Зелена берза“ Битола  работи во насока на реализација  својата визија да стане здружение со илјадници членови. Зелена берза постои за да поттикне, да информира и да помогне во вистинското вреднување на трудот на земјоделецот. Целта е да се слушне гласот на земјоделецот, размена на искуства, создавање на  услови  во  кои земјоделецот ќе може успешно да работи и да добие соодветен приход. Здружението ,  преку списанието Зелена берза се обидува да…

Повеќе...

Вие прашувате, Зелена берза одговара

Вие прашувате, Зелена берза одговара

Жител од с. Дукатино Струмичко постави прашање до редакцијата на Зелена берза, дали може да продава садници за цвеќе што сам ги произведува на зелен пазар ? Со цел да најдеме одговор на ова прашање се обративме во  ЈП Пазари во Битола. Жителот од с.Дукатино може да продава садници на тезга на зелен пазар. Секако за тоа треба да бидат исполнети некои услови. Условите за проджба на сите зелени пазари во државата се регулирани според …

Повеќе...

Информативен настан  – Европски пари за агробизнисите

Информативен настан  – Европски пари за агробизнисите

  Зелена берза продолжува да ги следи и да учествува  на информативните настани поврзани со престојниот повик на ИПАРД 2 програмата. Овој пат заедно со Регионалната комора со седиште во Штип, во соработка со Агенцијата за поттикнување и развој на земјоделието и Општина Чешиново-Облешево, организира заеднички информативен настан на тема: „ИПАРД 2 – Европски пари за агробизнисите“ за земјоделци од овој регион. Целта беше   да се информираат потенцијалните апликанти за можностите кои ги нуди новата…

Повеќе...

Првиот број на ” Зелена берза ” Ве очекува !

Првиот број на ” Зелена берза ” Ве очекува !

Драги наши фанови! Со задоволство Ви го најавуваме првиот број на печатеното издание на Зелена Берза! Истото, нашите членови ќе го добиваат на домашна адреса. Сите други ќе го најдете во најблиската земјоделска аптека, во продавницата во вашето село или во продавниците на нашите партнери и соработници. Списанието е бесплатно! Поделено е во неколку секции, според земјоделските гранки. Единствена цел на оваа едиција, е до вас да ги доближи вестите од нашата земја и од…

Повеќе...

Објавен е повикот за субвенции за овошни и лозови насади, ароматични растенија и медоносна флора

Објавен е повикот за субвенции за овошни и лозови насади, ароматични растенија и медоносна флора

Објавен е повикот за барања за исплата на 50 отсто од трошоците за мерката „Подигнување на нови повеќегодишни лозови и овошни насади, повеќегодишни насади со ароматични растенија и медоносна флора на нови површини, информираат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Мерката е наменета за оние земјоделци кои го подигнале насадот до 31.12.2017 година. Средствата се обезбедени од Програмата за рурален развој 2018, а преку Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Условите…

Повеќе...

Со добра пресметка на трошоците, носиме подобри одлуки во земјоделието“ –едукативна работилница на „Зелена берза“

Со добра пресметка на трошоците, носиме подобри одлуки во земјоделието“  –едукативна работилница на „Зелена берза“

„Земјоделското производство мора да се одвива плански, зошто кога имаме бројки носиме подобри одлуки. Ако имаме податоци подобро може да се согледа како сме работеле во минатото и подобро да планираме како ќе работиме во иднина“, ова им го порача на земјоделците професорката д-р Александра Мартиновска- Стојческа од факултетот за Земјоделски науки и храна-Скопје, на обуката „Колку чини моето производство?“, што денеска се одржа во објектот на битолската компанија „Синпекс“- Битола. Мартиновска- Стојческа е професор…

Повеќе...

Работилница за унапредување на системот за идентификација на свињите

Работилница за унапредување на системот за идентификација на свињите

Во Скопје денеска ќе се одржи работилница за унапредување на системот за идентификација и регистрација на свињи. Работилницата се организира со финансиска поддршка од Инструментот за претпристапна помош на Европската комисија – TAIEX. Најавено е обраќање на директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов, кој ќе говори за мерките што се преземаат за унапредување на овој систем, како и за активностите што ги презема Агенцијата за отворање на европскиот пазар за свежо свинско…

Повеќе...

Ќе добие ли македонија квоти за извоз на јагнешко во Турција?

Ќе добие ли македонија квоти за извоз на јагнешко во Турција?

Ја искористивме приликата да побараме, Владата на Република Турција да размисли за овозможување квоти за Република Македонија, за извоз на телешко и јагнешко месо, како што е тоа овозможено за БИХ и Република Србија, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција со  турскиот премиер Бинали Јилдирим. Заев посочи дека заедно со премиерот Јилдирим, и двете владини делегации, вчера разговарале за интензивирање на економската соработка помеѓу Република Македонија и Република Турција. Постои, како што додаде,…

Повеќе...

Саем за вино во Солун – Вино не се меша со политика

Саем за вино во Солун – Вино не се меша со политика

Стилијанос Вулгарис, консултант за вино и сопственик на компанија која дистрибуира француски вина, ни појасни меѓу другото за најстарото француско вино што се продава на Балканот. Во следните месеци ќе го презентира и во Македонија.

Повеќе...

Прва посета на македонска висока делегација на Грузија, предводена од министерот Николовски

Прва посета на македонска висока делегација на Грузија, предводена од министерот Николовски

Унапредување на трговската размена, соработка и размена на искуства од областа на земјоделството, модели за справување со елементарни временски непогоди, ова се дел од темите кои беа предмет на разговор при официјалната посета на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, на Република Грузија.

Повеќе...

Повик од МЗШВ за пријавување на социјални и економски партнери

Повик од МЗШВ за пријавување на социјални и економски партнери

Поради потребата потсекторските групи да почнат со работа во 2018-та година, пријавите треба да се достават до крајот на овој месец. Потоа, МЗШВ, до оние кои ги исполнуваат условите, ќе испрати покана за номинирање претставник (член) во потсекторските групи.

Повеќе...

АХВ: Нема небезбедни производи на Лакталис на македонскиот пазар

АХВ: Нема небезбедни производи на Лакталис на македонскиот пазар

Во ноември годинава, земени и испитани беа мостри од сирење од овој производител од објектот во Република Србија и истите беа негативни, односно во нив не е утврдено присуство на салмонела.

Повеќе...

Обуки за органски фарми и бизнис планирање за земјоделците од Струмичкo

Обуки за органски фарми и бизнис планирање за земјоделците од Струмичкo

Здружението Граѓански центар за одржлив развој „ЕГРИ” од Крива Паланка во партнерство со Здружението „НИЕ“ од Ќустендил, Република Бугарија, во Струмица организираше обуки за запознавање на органските производители со процесот на бизнис планирање и формирање мали органски фарми.

Повеќе...

Рурална коалиција: Земјоделците му дале двојка на МЗШВ од 2013 до 2016

Рурална коалиција: Земјоделците му дале двојка на МЗШВ од 2013 до 2016

Како што наведува Рурална коалиција на својот фејсбук профил, ова се перцепциите и ставовите на 400 земјоделци од сите региони во државата, анкетирани во периодот октомври – ноември 2017.

Повеќе...

Земјоделците алармираат дека со рудници во југоисточна Македонија ќе се сотрат маслинката, калинката, смоквата

Земјоделците алармираат дека со рудници во југоисточна Македонија ќе се сотрат маслинката, калинката, смоквата

Со некои производи кои успеваат само во тој крај и со кој се гордееме и во кој е вложен голем труд со векови, како на пример маслинката, калинката, смоквата, јапонското јаболко ќе бидат уништени за неколку години, рече Шаклев.

Повеќе...

Туризмот во Вардарскиот регион ќе се развива со помош на Француските искуства

Туризмот во Вардарскиот регион ќе се развива со помош на Француските искуства

Туризмот во Вардарскиот регион ќе се развива со примена на француски искуства.
Проектите што допрва ќе се реализираат се доказ за успешната соработка што Вардарскиот регион ја има со регионот Алзас од Франција во изминатите години.

Повеќе...

Македонија меѓу најризичните земји за загуби на вода во земјоделството

Македонија меѓу најризичните земји  за загуби на вода во земјоделството

Македонија е меѓу земјите со најголем ризик од недостиг од вода во земјоделството до 2020, 2030 и 2040 година, покажува најновиот извештај на ФАО за Европа и Централна Азија (ЕЦА).

Повеќе...
1 2 3 17