Македонија морала да забрани увоз на риба: Ќе ни врати ли Косово со царински бариери?

Македонија морала да забрани увоз на риба: Ќе ни врати ли Косово со царински бариери?

Додека Македонија било неопходно да забрани увоз на риба за порибување, со иста мерка се заканија и од косовската страна Министерот за земјоделство, Трајан Димковски вели дека причината за забрана на ваквиот увоз  важи за сите земји кои што немаат спроведено мониторинг и немаат гаранција дека материјалот што ќе се внесе кај нас е здравствено исправен. Она за што има дозвола за увоз е свежата риба, но таа ќе треба веднаш да се пласира во маркетите…

Повеќе...

Српските бизнисмени од Косово: Не правете паника, ќе има храна!

Српските бизнисмени од Косово: Не правете паника, ќе има храна!

Српските бизнисмени во Косово, по средбата со претседателот на Српска листа, Горан Ракиќ, пред медиумите рекоа дека засега нема да има зголемување на цените на прехранбените производи и да не се шири паника. Во Косово владее општа загриженост дека можеби ќе секнат залихите на производи за основни потреби по косовското  стопроцентното покачување на царинските такси за српските производи. “Најголем проблем имаат сопствениците на продавници на мало со храна, како што е сега најголемиот проблем. Заклучокот…

Повеќе...

Косово ја дигна царинската рампа за нашите земјоделски производи

Косово ја дигна царинската рампа за нашите земјоделски производи

Косово ја дигна царинската рампа за сите македонски земјоделски производи. На денешната седница косовската Влада во целост ја укина одлуката за зголемените царини за 30 отсто за 21 наш производ. Оваа вест на министерот за економија Бектеши телефонски му ја пренел неговиот косовески колега Хасани. Бектеши е убеден дека одлуката ќе почне да важи веќе од утре, откако претходно косовските власти ќе испратат официјално писмо до нивните царински служби. Косово оваа заштитна мерка ја воведе…

Повеќе...

Косово пред одлука – дали целосно да ги повлече зголемените царини

Косово пред одлука – дали целосно да ги повлече зголемените царини

Денеска ќе се знае дали Косово целосно ќе ја повлече одлуката за зголемените царини на земјоделските производи. Владата на Косово треба да одржи редовна седница на која, меѓу другото, ќе бидат разгледани и аргументите од македонска страна за штетите што ги предизвика оваа времена мерка. Европската комисија вчера изрази жалење што одлуката е укината само за земјите од ЕУ, а уште важи за останатите во регионот, поради што го повика Косово да се однесува конструктивно…

Повеќе...

Косово утре ќе одлучи дали ги сака македонските домати и пиперки

Косово утре ќе одлучи дали ги сака македонските домати и пиперки

Косово во текот на следната недела комплетно ќе ја повлече одлуката за зголемените царини. Според неофицијалните информации, одлуката ќе биде повлечена во вторник, за кога во Косово е закажана владина седница На следната седница на косовската влада закажана за вторник се очекува да биде повлечена одлуката за зголемените царини за увоз на македонските производи. Косово пред десетина дена ги зголеми за 30 насто царините на 21 земјоделски производи со објаснување дека со тоа им помага…

Повеќе...

Земјоделците бараат контра мерки, министерството се надева дека Косово ќе попушти

Земјоделците бараат контра мерки, министерството се надева дека Косово ќе попушти

Македонското министерство за земјоделие ги оцени успешни преговорите со Косово. Вродиле со плод и покрај тоа што ниту еден од клучните производи кои земјава ги извезува не се тргнати од листата на поскапо царинење. во меѓувреме власта не планира да воведе контра мерки. „Сите досегашни преговори, ни даваат за право да очекуваме целосно укинување на зголемените царини. Затоа во овој момент, Македонија останува на ставот барем засега да не се воведуваат контра – мерки“, соопштија…

Повеќе...

МАКЕДОНИЈА НА „СТЕНД БАЈ“: Косово уште не ги симнува царините, земјоделците трпат

МАКЕДОНИЈА НА „СТЕНД БАЈ“: Косово уште не ги симнува царините, земјоделците трпат

Доматите, пиперките, јаболката, крушите, сливите, малините и грозјето уште се наоѓаат на листата со зголемени царини воведени од Косово. Земјоделците трпат огромни штети, а надлежното министерство се уште чека косовската влада да ја повлече не делумно, туку целосно царината за одредени производи. Од Белград министрите од регионот по состанокот ја повикаа Косовската страна да ја повелече одлуката, а ако тоа не се случи тогаш секоја земја, само ќе носи одлуки за реципрочни мерки. Николовски и…

Повеќе...

Македонија чека Косово да ја повлече одлуката за царините

Македонија чека Косово да ја повлече одлуката за царините

Засега Македонија нема да воведе контра мерки како одговор на Косово туку ќе почека косовската влада да ја повлече одлуката за зголемување на царините за увозното овошје и зеленчук. Од МЗШВ соопштуваат дека се во постојана комуникација со ресорните министри од Косово и од регионот. „Владата прави се за да не дојде во ситуација да воведуваме контра – мерки како одговор на постапката на Косово. Очекуваме, Владата на Косово да ја повлече донесената мерка со што ќе…

Повеќе...

Македонија за пет месеци на Косово има извезено стока за сума од 100 милиони долари, а увозот изнесува 15 милиони долари

Македонија за пет месеци на Косово има извезено стока за сума од 100 милиони долари, а увозот изнесува 15 милиони долари

Целосно прекина извозот на земјоделски производи за Косово. Според податоците на Царинската управа денес ниту еден камион со овошје и зеленчук не излегол од Македонија преку граничниот премин Блаце. Повисоката царина што Приштина ја бара за увоз веќе петти ден ги остави без работа трговците на големо, а овошјето и зеленчукот скапува во магацините. Дали воведувањето на контра мерки ќе има ефект со оглед на тоа што извозот кон Косово е неколкукратно поголем од увозот?…

Повеќе...

Министерството за земјоделство бара Косово итно да ги повлече одлуката за повисока царина

Министерството за земјоделство бара Косово итно да ги повлече одлуката за повисока царина

Одлуката на Косовската влада за 30 % да ги зголеми царините за овошјето и зеленчукот што влегува на нејзина територија целосно го стопира извозот од Македонија.Од Царинската управа информираат дека откако стапи на сила времената мерка, границата не ја поминал ниту еден  камион.Ако досега извозот тежел меѓу 200 и 300 тони дневно или 5-15 камиони и шлепери,  денеска тој е нула потврдуваат за Телма извозниците на овошје и зеленчук.Се надеваат дека одлуката брзо ќе се…

Повеќе...

Николовски: Косово го крши договорот со ЦЕФТА

Николовски: Косово го крши договорот со ЦЕФТА

Без да прецизира дали Македонија ќе воведе контра мерки кон Косово, откако надлежните во Приштина воведоа дополнителни царини за 21 земјоделски производи, министерот за земјоделство, Љупчо Николовски очекува Приштина веднаш да ја повлече таквата одлука. Министерот најави дека ќе се реагира во делот на Спогодбата за размена меѓу двете земји, додавајќи дека одлуката го прекршува ЦЕФТА договорот и правно и формално е нејасна.     faktor

Повеќе...

Ќе има ли поголеми царини за земјоделски производи од Македонија во Косово?

Ќе има ли поголеми царини за земјоделски производи од Македонија во Косово?

Косовската влада расправа дали ќе се плаќаа дополнителна царина во виина од 30 отсто за земјоделските производи кои се увезуваат и од Македонија. Минатата недела косовското Министерството за трговија донесе одлука да се воведе привремена заштитна царина на 21 земјоделски производи. Трговците за овошје и зеленчук од Косово веднаш реагираа и побараа одлуката да се укине бидејќи е дискриминирачка и ќе ги поскапи земјоделските производи, пренесе Алсат М.   вечер  

Повеќе...

Македонија не знае дека Косово воведува заштитни мерки за земјоделските производи

Македонија не знае дека Косово воведува заштитни мерки за земјоделските производи

Македонската влада не е информирана дека Косово воведува заштитни мерки за своите земјоделски производи. Иако косовската страна најави дека од среда 18 јули за овошјето и зеленчукот што влегува во земјата ќе воведе 30% поголеми царински давачки, македонските институции не знаат што ќе прават доколку таквата закана се реализира. Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека откако ќе бидат информирани за таквата мерка, ќе размилсуваат и анализираат дали ќе се воведат реципрочни мерки или ќе…

Повеќе...

Компании од Косово и Израел ќе инвестираат во земјоделството и сточарството

Компании од Косово и Израел ќе инвестираат во земјоделството и сточарството

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, оствари средба со претставници на компаниите Devoli Group од Косово и OAPI Ltd од Израел. Претставниците на компаниите пред премиерот и министерот ги презентираа своите планови за инвестирање во Македонија, во областа на земјоделството, сточарството, месната и месо-преработувачката индустрија. Премиерот Заев, ја поздрави заедничката иницијативата на двете компании и истакна дека ги поддржува нивните иницијативи за преземање…

Повеќе...