Вино

Топло чоколадо со црвено вино е ултимативен зимски пијалок

(Oвој напис е објавен на: март 4, 2017)

toplo chokolado so crveno vino e ultimativen zimski pijalok

Веќе е доволно студено и депресивно за вакви пијалоци, кои истовремено ќе ве стоплат и развеселат.

Станува збор за рецепт на американската блогерка immaEATthat, со вистинско име Кајли Мичел, која спои две работи кои ги обожуваме – чоколадото и виното, во вкусен топол напиток на кој ќе му се радуваме оваа зима.

За рецептот се потребни само 3 состојки:

Темно чоколадо

Млеко

Црвено вино (таа препорачува Cabernet Sauvignon)

Таа предлага да растопите 60 грама темно чоколадо во 350 ml млеко, за создавање на основата на топлото чоколадо. Добро измешајте ја смесата, а потоа во неа додајте 250 ml црвено вино и продолжете со мешање, додека сите состојки не се поврзат убаво.

Интернетот полуде за овој рецепт, а многу блогери секојдневно објавуваат фотографии од своите вински топли чоколада, во кои ги додаваат и популарните маршмалоу и стапчиња од цимет.

Уживајте, заслуживте.

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close