fbpx
Агро бизнисВестиТоп вести

Урната оградата пред винаријата „Тиквеш“

Незадоволните лозари кои попладнево излегоа на протест и го истурија грозјето пред најголемата винарска визба „Тиквеш“ ја урнаа металната ограда пред визбата и порачаа дека не си одат додека не се реши проблемот со откупот и цените на грозјето.

Незадоволните лозари кои попладнево излегоа на протест и го истурија грозјето пред најголемата винарска визба „Тиквеш“ ја урнаа металната ограда пред визбата и порачаа дека не си одат додека не се реши проблемот со откупот и цените на грозјето.

Пред винарската визба има стотици лозари со трактори полни со грозје, а со нив е и градоначалникот на Кавадарци, Митко Јачев. Лозарите со свирежи порачаа дека „Тиквеш“ ги разочарал и дека нема да си одат додека не се реши проблемот со откупните цени.https://fokus.mk/tikvesh-gi-razochara-lozarite-urnata-ogradata-pred-vinarijata/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close