fbpx
ВестиТоп вести

Усвоена програмата за рурален развој, во неа за прв пат вклучени и пчеларите

Владата ја усвои новата програма за рурален развој. Деновиве ќе биде објавена во службен весник по што ќе почне реализацијата на мерките за кои земјоделците ќе можат да аплицираат. Прва мерка за која ќе биде објавен оглас на почетокот на февруари е набавка на трактори и останата механизација за житни и индустриски култури, информираат надлежните.

usvoena programata za ruralen razvoj vo nea za prv pat vklucheni i pchelarite

 

Годинава во рамки на програмата ќе почне и субвенционирањето на каматите за кредити за ИПАРД проектите, што беше најавено лани, а наредниот месец се очекува и огласот за млади земјоделци.

И земјоделците кои ќе подигнат нов овошен или лозов насад, ако сакаат помош од државата ќе треба да се пријават до крајот на февруари, а годинава и пчеларите ќе можат да аплицираат за средствата од програмата за рурален развој.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close