вестиТоп вести

В четврток и петок „Прспански јаболкобер 2019“

Во четврток и петок во Ресен ќе се одржи традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер“.

Свеченото  откинување на првото јаболко  симболично че се направи в петок на верскиот празник Крстовден, во овошниот насад  на „Свислион Агроплод“, со почеток во 11 часот. На плоштадот во „Цар Самоил“ во Ресен ќе има и саемска манифестација на која ќе бидат презентирани производи и земјоделска механизација од реномирани дистирбутерски компании во земјата.

Во големата сала на општина Ресен ќе се одржи трибина „Со инвестиции на откуп и преработувачки капацитети до конкурентни земјоделски производи“.

Во рамки на манифестацијата предвидени се повеќе спортски и културни содржини.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close