fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Во недостаток на ѓубриво мора да собираат измет, како се снаоѓаат жителите на Северна Кореја

Целата земја е мобилизирана за производство на вештачко ѓубриво

Севернокорејските власти апелираа до граѓаните да го користат сопствениот измет за да направат ѓубриво бидејќи земјоделскиот сектор се соочува со недостиг на ѓубрива за земјоделските култури.

Според севернокорејските медиуми, целата земја е мобилизирана за производство на вештачко ѓубриво.

Во извештајот, кој се повикува на извор од северната провинција Хамѓонг, се тврди дека жителите почнале да произведуваат ѓубриво за ѓубриво за да ги исполнат неопходните квоти што ги поставија властите во Пјонгјанг.

Квотите се движат од 150 килограми ѓубриво по домаќинство до 500 килограми по работник во фабрика, пренесува рускиот портал РТ.

Властите дури и го скратија работното време во јануари за да им дадат на луѓето повеќе време да се посветат на производството на ѓубрива.

Северна Кореја се соочува со недостиг на сточен измет што се користи како замена за земјоделските ѓубрива.

Земјата порано купуваше од Кина и Јужна Кореја, но увозот од Кина беше блокиран откако Пјонгјанг ги затвори своите граници поради избувнувањето на пандемијата во јануари 2020 година.

Во март, централните власти одбија да испорачаат ѓубрива од Јужна Кореја за да ги нагласат нивните барања за прекин на санкциите на САД и ОН. Во таква ситуација, обезбедувањето доволни количини ѓубрива сега се смета за главна цел за 2022 година.https://kumanovskimuabeti.mk/vo-nedostatok-na-gjubrivo-zhitelite-na-severna-koreja-mora-da-sobiraat-izmet/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close