вести

Во прилепско привршува издавањето на белите картони за новата тутунопроизводствена реколта

(Oвој напис е објавен на: март 23, 2018)

tutun

Во подрачната единица на Министерството за земјоделие во Прилеп, како надлежно и за соседните општини Долнени и Кривогаштани, привршува издавањето на евиденционите листови т.н. бели картони со кои тутунарите го пријавуваат планираното производство за реколтата 2018-та.

Интересот е на приближно ланското ниво кога беа издадени 10.300 евдентни листови:

„До моментов П.Е. на Министерството, кое ги опфаќа и општините Кривогаштани и Долнени, има издадено 10.000 бели картони. Во споредба со лани б бројот е ист но зголемени се површините под тутун кои ги пријавуваат нашите земјоделци. Крајниот рок е до 31-ви март и затоа ги повикуваме тутунарите кои не извадиле бел картон да дојдат во подрачното министерство и да го пријават своето производство“, изјави раководителот на П.Е. на ресорното минстерство, Зоран Пачешкоск со дополнување дека се очекува да се стигне до приближно иста бројка на издадени бели картони но пријавени се повеќе површини во споредба со минатата годи на кога беа заседени 5.400 хектари а за оваа реколта се очекува да биде засаден тутун на околу 6.000 хектари.

Крајниот рок до кога тутунарите ќе мора да го пријават планираното производство е 31-ви март, а тутунарите на терен веќе ги започнаа подготовките за новата реколта. Но временските прилики не им одат од рака. Дождливото време, ниските температури па и преголемата влага во почвата, едноставно не дозволуваат да започне сеењето на тутунското семе во леите, операција со која стартува новата реколта.

Од друга страна тутунарите се во исчекување на почеток на исплата на субвенциите за минатогодишната реколта кои ќе се врши по новиит скалест модел 80 денари за првата, 70 денари за втората и 60 денари за третата и четвртата класа. Тие истовремено и сакаат да ги видат новите цени по класи во договорите кои бараат од откупувачите да бидат за 20% повисоки од мнатогодишната реколта чиј откуп заврши со преземени 23.500 тони тутун по просечна цена од 217,60 денари за килограм.


 

канал77

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close