fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска почна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за март 2022 година.

– Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе може да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од денеска, 4 април 2022 година, соопшти МТСП.

За да се избегне метеж пред банките и да се овозможи поголема заштита од ризикот од КОВИД-19, за корисниците кои не користат картички, исплатата ќе се спроведе во две групи во сите отворени филијали и експозитури на банките, согласно со утврдениот распоред по азбучен ред, според првата буква од презимето: денеска – А, Б, В, Г, Д, Ѓ, Е, Ж, З, Ѕ; И, Ј, К, Л, Љ и утре – М, Н, Њ, О, П, Р С, Т, Ќ, У, Ф, Х, Ц, Ч, Џ, Ш.https://nezavisen.mk/vo-tek-e-isplatata-na-pravata-od-socijalna-i-detska-zashtita-2/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close