fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Временските услови оптимални за земјоделските култури

Според агрометеоролозите, пролетното време ја разбуди вегетацијата, особено кај коскестите овошки каде се забежени сите фази на цветање.

Поволните временски услови неделава, со позитивни утрински температури, овозможуваат работа на отворено во овоштарниците и лозовите насади, како и активности во градинарството и тутунопризводството кои се вообичаени за овој период од годината.

Според агрометеоролозите, пролетното време ја разбуди вегетацијата, особено кај коскестите овошки каде се забежени сите фази на цветање.

-Позитивните утрински температури и дневните кои се движат околу 20 степени, се оптимални за земјоделските култури во овој период од годината, велат од УХМР и додаваат дека појавата на мраз изминатата седмица веројанто е последна за оваа пролет.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close