fbpx
Вести

Заев во Конче: Повисоки субвенции за килограм тутун

zaev

Просечната цена за откуп на тутунот достигна 217 денари по килограм. Над 30 илјади семејства кои се занимаваат со производство на тутун годинава ќе остварат сериозен приход.

Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев, кој заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, советничката за земјоделски политики Ленче Николовска, директорката на УЈП, Сања Лукаревска, директорите на Платежната агенција и на Државниот инспекторат за земјоделство, Николче Бабовски и Јане Станкоски, присуствуваше на отворена граѓанска трибина во општина Конче.

На трибината приствуваа голем број земјоделци и тутунопорозиводители, кои од премиерот Заев беа информирани за  мерките и активностите кои ги презема Владата за подобрување на нивната положба и реализрање на дадените ветувања за повисоки откупни цени на тутунот и зглемувањето на субвенциите за секој откупен килограм тутун.

– Многу ми е драго што навистина и временските околности и квалитетот на тутунот помогнаа да имаме ваква просечна цена. Ретко кога, се сеќаваат земјоделците на вака убава цена за  тутунот. Драго ми е што можам да кажам дека овој регион овде во Конче произведува квалитетен тутун, дури со надпросечна цена во Република Македонија. Но истовремено ми е драго што можам да ја споделам среќата и задоволството од сите овде присутни, со тоа што субвенциите кои што сега следуваат за тутунот веќе ќе бидат зголемени, односно за прва класа 80 денари, за втора класа ќе се плаќа 70 денари, а за трета и четврта класа 60 денари – порача премиерот Зоран Заев.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски,потенцираше дека освен новиот модел во три нивоа за зголемено субвенционирање на тутунот, со одредбите од новиот Закон за тутун и тутунски производи, од следната година, значително ќе се олесни адмнистративната процедура за земјоделците при склучувањето на договорите со откупните компании.

– Со носењето на новиот Закон за тутун и тутунски производи се укинува поднесувањето на евидентните листови. Од аспект на исплата на субвенциите сметам дека е битно исто така да се потенцира од оваа година после расчистувањето на неисплатените субвенции од претходните години, кое што во партнерство со Платежната агенција беше реализирано, ова ќе биде година во која што земјоделите ќе ги добиваат субвенциите тогаш кога им се потребни, односно на почетокот на самата сезона. Заврши исплатата по однос на разни мерки и во радовишко Конче, односно од почетокот на годината досега се исплатени 72 милиони денари на земјоделците.

Премиерот Заев им порача на присутните земјоделци дека политиките за развој на тутунопроизводството ќе се применат и во другите земјоделски гранки.


 

бриф.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close